Kultura: „Światłobiekty”. Nowa wystawa w „Łaźni 2”. Także dla niewidomych i niedowidzących

Kultura: „Światłobiekty”. Nowa wystawa w „Łaźni 2”. Także dla niewidomych i niedowidzących

Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Nowym Porcie zaprasza na nową, nietypową wystawę. „Światłobiekty” – bo taki jest tytuł – przedstawiają prace z dziedziny zyskującego coraz większą popularność video mappingu, Wystawa potrwa do 18 listopada 2018 r.

Wystawa „Światłobiekty. Dookoła Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych ASP w Gdańsku”, bo tak brzmi jej pełna nazwa, prezentuje animowane projekcje wideo, wykonane w technice video mappingu.

Podobne prace mogliśmy oglądać m.in. w te wakacje w Centrum Hewelianum – specjalne wizualizacje wyświetlane były na murach odrestaurowanej Wozowni Artyleryjskiej.

Z kolei we wrześniu na półwyspie Westerplatte gdańscy artyści stworzyli w technice video mappingu spektakl „Westerplatte – światłocienie" – spektakl multimedialny połączony z iluminacją obiektów.

Organizatorzy podkreślają, że wystawa prezentuje nieco inne oblicze video mappingu.

– Dla nas to okazja, by mapping pokazać w czystej formie. Nie jest podporządkowany żadnej idei czy specjalnej okazji, jak np. przygotowane przez nas projekcje na ubiegłoroczne urodziny Chodowieckiego i Grassa czy teraz na Westerplatte – mówi reżyser filmów animowanych, scenograf i scenarzysta Robert Turło.

Prace, które zobaczymy, powstały przy czynnym udziale artystów – m.in. Wojciecha Zamiary, Marty Branickiej i Roberta Sochackiego, oraz studentów, związanych z Pracownią Animacji z ASP w Gdańsku, a także podczas otwartych warsztatów animacji, prowadzonych przez Roberta Turło.

Projekcje wyświetlane będą na ścianach sali wystawienniczej CSW „Łaźnia 2”. Białe wnętrza galerii przemienią się w eksperymentalne wizualizacje i barwne, ekspresyjne animacje.

– Prezentowane filmy to w istocie ruchome obrazy „namalowane” światłem. Dzięki technice video mappingu dowolne elementy architektury lub przedmioty stają się intrygującym ekranem projekcji filmowych – dodaje Turło.

Otwarcie wystawy odbyło się w piątek, 21 września. Już od dnia wernisażu jest możliwość oprowadzania z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących. Na piątek, 28 września, o godz. 17:00 zaplanowano oprowadzanie w języku migowym.

Wyjście naprzeciw odbiorcom sztuki ze specjalnymi potrzebami jest częścią inicjatywy „Nowy Port. W Centrum”, realizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.

– Dostępność naszych wystaw dla osób z niepełnosprawnościami to ważna część działalności Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. W miarę możliwości staramy się organizować takie oprowadzania przy okazji każdej z wystaw – tłumaczy Tymoteusz Skiba.

Wystawę „Światłobiekty” będzie można oglądać w CSW „Łaźnia 2” (Gdańsk, ul. Strajku Dokerów 5) do 18 listopada, od wtorku do niedzieli codziennie, w godz. 12:00 – 20:00. Wstęp wolny.

Fot.: Robert Turło / gdansk.pl

  Agata Olszewska / gdansk.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18883