Gdańsk: Sprzęt WOŚP dla Kliniki Neonatologii UCK

Gdańsk: Sprzęt WOŚP dla Kliniki Neonatologii UCK
Fot. Sylwia Mierzewska / UCK

Najnowocześniejszy i najwyższej klasy sprzęt do diagnozowania i leczenia noworodków trafił do Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Sprzęt, dzięki któremu Klinika jest najlepiej wyposażonym oddziałem neonatologicznym w regionie, przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pod koniec 2019 roku WOŚP sprezentowała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu jedyny na Pomorzu, wart 2 mln złotych, inkubator do wykonywania badań w warunkach Rezonansu Magnetycznego.

Noworodki, w tym wcześniaki i dzieci niewydolne oddechowo, będą miały dzięki nowoczesnemu sprzętowi zagwarantowane komfortowe warunki wykonywania badań MRI. Do niedawna takim sprzętem dysponowały jedynie dwa ośrodki w Polsce – w Łodzi i Warszawie – również doposażone przez WOŚP. Teraz także pacjenci UCK, ale też chorzy kierowani z całego województwa, mogą korzystać z tego urządzenia.

Drugim darem WOŚP, przekazanym w styczniu 2020 r. UCK na potrzeby Kliniki Neonatologii, jest najnowszy japoński model inkubatora transportowego, który służy do bezpiecznego przewożenia chorych noworodków, w tym skrajnie niedojrzałych wcześniaków. Jest wyposażony w sprzęt do monitorowania dzieci, a także w najnowocześniejszy, wielofunkcyjny respirator Fabian Evolution.

– To jedno kompaktowe urządzenie umożliwia, w zależności od stanu zdrowia przewożonego noworodka, zastosowanie odpowiedniej formy wspomagania oddechu – tłumaczy dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii UCK. – Posiada funkcję gwarantowanej objętości (VG), która zapewnia adekwatną do sytuacji, wentylację płuc skrajnie niedojrzałych wcześniaków, minimalizując ryzyko uszkodzenia pęcherzyków (ich zapadania, nadmiernego rozdęcia lub rozrywania). W chwili obecnej nasza klinika jest jedyną w województwie pomorskim dysponującą takim sprzętem.

Innym ważnym zakupem także przekazanym w ostatnim czasie przez Fundację WOŚP, jest mobilny cyfrowy aparat do wykonywania „przyłóżkowych” badań RTG. Stanowi stałe wyposażenie Kliniki Neonatologii. Umożliwia natychmiastowe wykonanie zdjęć rentgenowskich wcześniakowi w ciężkim stanie, przebywającemu w inkubatorze na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Aparat posiada wbudowany ekran, na którym natychmiast po wykonaniu badania, neonatolog widzi zdjęcie noworodka i może szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześniej wykorzystywany „klasyczny” aparat nie dawał takich możliwości.

Kaseta z zapisanym na niej zdjęciem musiała być wywoływana i poddawana obróbce i dopiero wtedy udostępniana w formie cyfrowej na konsoli lub w komputerze stacjonarnym. Nowy aparat zdecydowanie ułatwia diagnostykę i przyspiesza wdrożenie koniecznej terapii.

Źródło: gdansk.pl
Fot. Sylwia Mierzewska / UCK
Print Friendly, PDF & Email