Powstaje Centrum Opieki Wyręczającej

Powstaje Centrum Opieki Wyręczającej
Fot. Adminstrator

Profesjonalna opieka i wytchnienie dla osób chorych, niepełnosprawnych i ich opiekunów. W gdańskim Centrum Opieki Wyręczającej znajdzie się miejsce dla 20 dzieci i 30 osób dorosłych. Nową placówkę opiekuńczą stworzy Fundacja Hospicyjna, teren pod budowę przekaże Miasto Gdańsk.

– Pomysł zrodziła potrzeba – mówi Alicja Stolarczyk z Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku – Fundacja Hospicyjna od kilku lat prowadzi Hospicjum ks. Dutkiewicza, w ramach którego działa także Domowe Hospicjum dla Dzieci. Mamy pod opieką około 40 dzieci. Opieka nad najmłodszym pacjentami w hospicjum czasami trwa wiele lat, bo nieuchronność złego rokowania choroby nie oznacza, że dziecko odejdzie bardzo szybko; chociaż oczywiście zdarza się i tak. Jeżeli dziecko jest bardzo ciężko chore bywa tak, że mama praktycznie cały czas jest z nim. Nie ma czasu na nic, jest w ciągłym alercie w dzień i w nocy. Tak więc pierwsza myśl – to spróbować dać wytchnienie takim rodzinom. Później, kiedy przyjrzeliśmy się także potrzebom opiekunów rodzinnych osób dorosłych, stało się jasne, że ośrodek opieki wyręczającej jest niezwykle potrzebny nie tylko rodzicom ciężko chorych dzieci, ale także tym wszystkim, którzy od wielu lat, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, latami opiekują się swoimi niepełnosprawnymi bliskimi: rodzicem, żoną, rodzeństwem, kiedy rodziców zabraknie.

Najpierw hospicjum, teraz centrum

W listopadzie 2018 roku w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz przekazał Fundacji Hospicyjnej list intencyjny dotyczący darowania terenu pod budowę nowej placówki opiekuńczej. List mówi o przygotowaniu nieruchomości komunalnej do przekazania na 50 lat prawa użytkowania nieruchomości na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Umowa notarialna będzie podpisana po uporządkowaniu spraw formalno–prawnych związanych z darowizną. Przypomnijmy, że w 1996 roku władze Gdańska przekazały też teren pod działające hospicjum przy ul. Kopernika.

Centrum ma powstać do 2021 r. na działce przekazanej przez miasto przy ul. Kopernika w Gdańsku. Będzie to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Ma zapewnić dzienną opiekę osobom niesamodzielnym, np. ciężko chorym, co umożliwić ma opiekunom rodzinnym odpoczynek, podjęcie pracy zawodowej czy po prostu załatwienie codziennych spraw.

Wsparcie opiekunów osób chorych nawet przez miesiąc

Wstępnie pomysłodawcy centrum zakładają, że będzie możliwe pozostawienie podopiecznego na dzień, dwa tygodnie lub 30 dni w przypadku np. rekonwalescencji.

– Planujemy pobyt dzienny i całodobowy w formie dwutygodniowych turnusów dla osób niepełnosprawnych, które wymagają całodobowej asysty – tłumaczy Alicja Stolarczyk. – Jaki dokładnie będzie profil przyjmowanych osób, trochę pokaże życie, potrzeby opiekunów rodzinnych i możliwości finansowania opieki. Osoby terminalnie chore w takiej fazie choroby, która umożliwia korzystanie z pobytu dziennego, oczywiście też będą mogły z niego korzystać. I oczywiście dzieci także.

Planowane centrum powstanie na działce o powierzchni ponad 3 tys. m kw. w odległości kilkuset metrów od hospicjum. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zapowiedział, że miasto w miarę możliwości finansowo–prawnych będzie też wspierać działalność nowej placówki.

– Chcielibyśmy, żeby usługa była finansowana przez państwo i jest na to duża szansa – dodaje Alicja Stolarczyk. – Ale chcielibyśmy też, żeby kryterium dochodowe nie było zaporą przed skorzystaniem z takiej pomocy. Zmęczenie i wypalenie długotrwałą opieką dotyka w podobnym stopniu wszystkich opiekunów rodzinnych. Z pewnością uda się znaleźć dobre rozwiązanie.

Szacuje się, że budowa centrum pochłonie łącznie około 20 mln. zł. Fundacja Hospicyjna już teraz poszukuje źródeł finansowania inwestycji. Zaprasza również do indywidualnych wpłat wszystkich chętnych darczyńców.

Wpłaty można kierować na nr konta: 72 1540 1098 2001 5562 4727 0001 z dopiskiem: Centrum Opieki Wyręczającej.

Fundacja Hospicyjna powstała w 2004 r, a od 2016 r. prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Aktualnie twa trzecia jej kampania poświęcona opiekunom rodzinnym, pod hasłem: „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”, w ramach której prowadzone są m.in. warsztaty dla opiekunów rodzinnych i szkolenia dla wolontariuszy. Na stronie opiekunrodzinny.pl zamieszczane są praktyczne informacje i porady dla opiekunów. W 2017 r. Fundacja Hospicyjna była gospodarzem panelu na ten temat, podczas Kongresu Praw Obywatelskich. Kampania prowadzona jest pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Fot. Mat. prasowe Fundacja Hospicyjna

Alicja Katarzyńska/gdansk.pl

Print Friendly, PDF & Email