Życie jest ważne, warto je kochać i o nie walczyć

Fot. Rafał Sułek

16 października już po raz 19. ulicami Elbląga przeszedł Marsz „Kocham Cię Życie”, organizowany przez elbląskie „Amazonki”, mający na celu propagowanie wśród społeczeństwa badań profilaktycznych, bowiem to one są kluczową kwestią w walce z rakiem piersi.

– Bardzo dziękuję za to, że jest Was tak dużo. Za to, że odpowiedzieliście na zaproszenie elbląskich Amazonek, po to by razem z nami cieszyć się życiem – mówiła ich prezes Danuta Tchorowska przed rozpoczęciem marszu.

Elbląskie „Amazonki” swoją postawą codziennie udowadniają, że życie jest ważne, że trzeba je kochać i o nie walczyć. W stowarzyszeniu jest aktualnie ok 90 Pań. Jak wyjaśnia Danuta Tchorowska, ta liczba niestety się zmienia. Niektóre panie odchodzą, bo czują się na tyle wyedukowane, że nie potrzebują już wsparcia, ale są też takie, które odchodzą już, na tamten świat.

– Aktualnie nie istnieją żadne inne choroby poza COVID-em, bo o niczym innym się obecnie nie mówi. COVID mocno namieszał, bo wiele osób wpadło w pułapkę „nie mogę dzisiaj iść do lekarza, bo się boję, że się zarażę, poczekam więc jeszcze trochę”, ale czasem jest już za późno, bo nowotwór piersi rozwija się bardzo szybko. Mamy o wiele więcej telefonów niż przed pandemią. Kobiety dzwonią i mówią: „pomóżcie wracam ze szpitala, mam już diagnozę, co dalej”. Staramy się je wtedy wspierać, jak tylko możemy i dawać nadzieję, bo przecież my, Amazonki, jesteśmy żywym przykładem na to, że w porę wykryty nowotwór daje szansę na wyleczenie, szansę na dobre życie – tłumaczy Danuta Tchorowska.

Nowotwór piersi to wciąż najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet w Polsce. Niestety Panie wciąż zdecydowanie za późno zgłaszają się do lekarza, co gorsza, chorują coraz młodsze osoby. Najmłodsza Elbląska „Amazonka” ma 23 lata.

– Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego uczymy samobadania piersi już nastolatek. Niestety mimo różnych happeningów prozdrowotnych, zachorowań jest coraz więcej. Wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań przesiewowych, a regularne wykonywanie USG czy mammografii jest podstawą. Pamiętajmy więc o zdrowym stylu życia, dbajmy o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Cieszmy się zdrowiem, manifestujmy naszą radość, pamiętajmy o badaniach i profilaktyce – podsumowuje Danuta Tchorowska.

Aby zobaczyć fotorelację z wydarzenia, kliknij w zdjęcie główne.

Print Friendly, PDF & Email