Zakończyło się wielkie święto osób z niepełnosprawnością wzroku

Zakończyło się wielkie święto osób z niepełnosprawnością wzroku
Fot, PFRON

Koncerty, konkursy, prelekcje, turnieje, wystawy – to tylko niektóre atrakcje, odbywającej się we wrześniu w Warszawie pod hasłem „Dostępność na serio” – międzynarodowej konferencji Reha For The Blind In Poland 2021, organizowanej przez „Fundację Szansa dla Niewidomych, która w tym roku obchodzi swoje 30. urodziny.

Konferencję fundacja zainicjowała w 1999 r. z okazji 10. rocznicy rozpoczęcia wdrażania w życie planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących. Obecnie jest wydarzeniem na skalę ogólnoświatową. Dzięki niej wybitni niewidomi stali się ambasadorami polskiego modelu rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Co istotne, w tym roku prezentacje i panele dyskusyjne nie tylko były dostępne online, ale przetłumaczone zostały aż na trzynaście języków m.in. szwedzki, arabski i hebrajski. W tegorocznej edycji wzięło udział ok 6 tys. osób w całym kraju.

– To co wiąże nas ze sobą, to nie dystans między nami, ale nasz wspólny horyzont – powiedziała podczas uroczystego otwarcia, Martina Williamson z Nowej Zelandii, nowa prezydent Światowej Unii Niewidomych.

Pierwszego dnia konferencji wręczono nagrody w światowym konkursie IDOL. Jego laureatami są osoby niewidome i słabowidzące oraz ludzie pełnosprawni, poświęcający swój czas i zdolności dla środowiska i stanowiących wzór dla innych. Wysłuchać można było także ciekawych wystąpień na temat najszerzej rozumianej dostępności oraz wymogów prawdziwej rehabilitacji i emancypacji niewidomych i słabowidzących. Głos zabrał m.in. Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który w swojej prelekcji poruszył kwestię praw obywatelskich i sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce oraz Maciej Motyka, mówiący o dostępności do informacji i rozwiązaniach niwelujących skutki braku wzroku. Zwieńczeniem dnia był jubileuszowy koncert „Jesteśmy razem” w którym wystąpili m.in. Marta Gałuszewska, Viki Gabor oraz Andrzej „Piasek” Piaseczny.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem różnorodnych warsztatów, paneli dyskusyjnych, wystaw oraz prezentacji rozwiązań niwelujących skutki niepełnosprawności wzroku m.in. w sferze kultury, edukacji czy zdrowia. Odbył się również rajd na tandemach z Ośrodka dla niewidomych w Laskach do Warszawy pod Centrum Mikołaja Kopernika, gdzie odbywała się trzydniowa międzynarodowa konferencja. Nie zabrakło również zmagań sportowych. Swoje umiejętności mogli zaprezentować uczestnicy podczas turnieju szachowego oraz turnieju układania kostki Rubika.

Wystawa technologii dla niewidomych – obejrzyj TUTAJ

Ostatniego dnia tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się coroczna manifestacja środowiska pod hasłem.: „My widzimy Was, a wy – czy widzicie nas?” Do obejrzenia TUTAJ

– To nie jest protest, ale niewątpliwie apel do społeczeństwa i władz, aby nas zauważali. Bądźcie aktywni, działajcie, mówcie o swoich sytuacji, bo to od nas zależy czy świat będzie bardziej dostępny – apelował Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji „Szansa dla Niewidomych.

Na zakończenie odbyły się również wizyty w instytucjach kultury oraz innych miejscach użyteczności publicznej pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz zajęcia rehabilitacyjne z orientacji w przestrzeni i samodzielnym poruszaniu się z zastosowaniem najnowszej technologii nawigacyjnej wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu.

Oprac. AG
Print Friendly, PDF & Email