Jak spędzić jesień w mieście? Najlepiej aktywnie działając z sąsiadami i sąsiadkami z osiedla. Od 1 do 15 września można zgłaszać pomysły na lokalne, integrujące wydarzenia. Zdobądź wsparcie finansowe, logistyczne, promocyjne i… weź miasto w swoje ręce!
Mikrogranty to działający we Wrocławiu program wsparcia oddolnych inicjatyw z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji oraz sztuki. W trwającym do 15 września naborze można wziąć udział, wypełniając jeden z formularzy dostępnych na tej stronie oraz wybierając jedną z trzech ścieżek:
- dla osób fizycznych i grup nieformalnych,
- dla grup młodzieżowych
- lub dla organizacji pozarządowych.
Co ważne, propozycje projektów mogą zgłaszać również osoby bez stałego meldunku w mieście – wystarczy chcieć działać w jego granicach.
Mikrogranty jesienią. Jakie pomysły zrealizujemy tym razem?
– Oby jesień w tym roku była złota i pełna słońca! Chętnie spędzimy ją na świeżym powietrzu, bo i w tym sezonie plenerowe spotkania są mile widziane. Zaglądajcie też do osiedlowych lokali, w których przy ciepłej herbacie i wspólnych aktywnościach możemy się skryć przed jesiennym chłodem – zachęcają organizatorzy.
Popołudniowa gra miejska, warsztaty rękodzielnicze, tematyczne spacery, wspólne tańce i śpiewy lub zupełnie niestandardowe pomysły, których nie było dotąd w programie – możliwości jest naprawdę sporo. Najważniejsze, by inicjatywy angażowały do wspólnego działania mieszkańców Wrocławia, były okazją do dzielenia się pasjami i udzielania sobie wsparcia.
Istotnym elementem jesiennego naboru jest czas – zwycięskie projekty poznamy 6 października, a ich realizacja przypadnie na okres od połowy tego miesiąca do 15 grudnia. To tylko dwa miesiące na wcielenie w życie swoich pomysłów, więc warto od razu przygotować się do sprawnego działania oraz nie przeszacowywać liczby planowanych działań.
Z pełnym wsparciem zespołów
Wybrane projekty otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną. Zespoły trzech ścieżek pomagają nie tylko w realizacji inicjatywy, ale również w przygotowaniach do jej zgłoszenia – i warto z tego wsparcia skorzystać, by uniknąć błędów formalnych. Za nami seria spotkań informacyjnych, a przed nami jeszcze dwa szkolenia:
- 5.09, 17:30 | Webinar pisania projektów w Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych online | zapisy: mikrogranty(at)instytutkultury.pl
- 6.09, 17:00| „Zarządzanie projektem w programie Mikrogranty Młodzieżowe” | Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, Romualda Traugutta 81 (oficyna) | zapisy: mikrograntymlodziezowe(at)fundacja-umbrella.org.pl
Poza tym przez cały czas trwania naboru można konsultować swoje pomysły mailowo i telefonicznie – pod adresami i numerami publikowanymi na stronach Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Fundacji Umbrella.
Mikrogranty 2023. Przydatne dokumenty
Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach ścieżek:
Na zdjęciu: Mikrogranty, uczestniczki projektu Slow Jogging na Popowicach / Fot. Jerzy Wypych