Wrocław: Dawcy szpiku poszukiwani! Do 21 kwietnia możesz się zarejestrować na tych uczelniach

Wrocław: Dawcy szpiku poszukiwani! Do 21 kwietnia możesz się zarejestrować na tych uczelniach
Fot. mat. prasowe

Jeśli zobaczycie na uczelni studenta wyposażonego w pałeczki do pobrania wymazów – nie uciekajcie! On szuka „genetycznego bliźniaka” dla osoby potrzebującej przeszczepu szpiku. W ramach akcji Helpers’ Generation wolontariusze pobierają wymazy i rejestrują potencjalnych dawców. Możesz dać szansę na „nowe życie” pacjentom zmagającym się z nowotworami krwi.

Do 21 kwietnia na 57 uczelniach z całej Polski trwa akcja Helpers’ Generation. Polega ona na rejestrowaniu osób, które zgadzają się, aby ich materiał genetyczny został pobrany i zbadany, a dane kontaktowe zamieszczone w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Aby znaleźć się na liście potencjalnych dawców, oprócz woli, trzeba:

  • być osobą ogólnie zdrową,
  • mieć 18–55 lat,
  • mieć wskaźnik masy ciała nie wyższy niż 40 BMI (wskaźnik masy ciała można obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów, które znajdziemy w internecie).

Jak się zarejestrować w ramach akcji Helpers’ Generation?

Wystarczy przyjść na jedną z wrocławskich uczelni, wypełnić formularz i oddać wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka.

Wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem stawania się dawcą oraz procedurą pobrania. Czekają oni do 21 kwietnia w godz. 9.00–16.00 na tych uczelniach:

  • Uniwersytet Przyrodniczy: Budynek A2 – Gmach Główny UP, ul. Norwida 25,
  • Akademia Wychowania Fizycznego: Budynek P4 – Hol główny, ul. Adama Mickiewicza 96,
  • Politechnika Wrocławska: C-18 Strefa Kultury Studenckiej – parter budynku, ul. Hoene-Wrońskiego 10,
  • Uniwersytet Medyczny: Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ul. Karola Marcinkowskiego 2–6,
  • Uniwersytet Wrocławski: Wydział Nauk Społecznych Instytut Politologii, Budynek 2/3, ul. Koszarowa 3,
  • Wrocławska Akademia Biznesu: Recepcja WAB, parter, ul. Ostrowskiego 22.

Zgodny dawca dla potrzebującego pacjenta

Jeśli twój „genetyczny bliźniak” zachoruje, zadzwonią do ciebie z kliniki transplantacyjnej, aby zadać ci pytanie: czy zgadzasz się oddać swój szpik? I wówczas zdecydujesz, czy zmienisz status z dawcy potencjalnego na dawcę faktycznego.

– Telefon od Fundacji DKMS otrzymałem po pięciu latach i dwóch miesiącach od momentu potwierdzenia rejestracji w bazie – mówi Aleksander Henner, faktyczny dawca szpiku z Wrocławia. – Tydzień przed tym telefonem dostałem e-mailem potwierdzenie, że mój „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy – wspomina Aleksander Henner.

W klinice przeszedł dodatkowe badania oraz przeprowadził rozmowę o wybranej przez lekarzy metodzie pobrania szpiku.

– W moim przypadku było to pobranie z krwi obwodowej. To najczęściej stosowana metoda – mówi Aleksander Henner. – Zostałem dokładnie poinformowany o tym, na czym będzie polegać zabieg, jak będzie wyglądać, a także jak mam się do niego przygotować. Przed zabiegiem musiałem bowiem zrobić sobie zastrzyki pobudzające wzrost komórek – wyjaśnia.

Zabieg wyznaczono dwa tygodnie później i trwał niecałe trzy godziny.

– Podpięty do aparatury obserwowałem, jak zapełnia się woreczek z komórkami macierzystymi – wspomina Aleksander Henner. – Kilka dni po zabiegu zadzwonili do mnie z Fundacji DKMS z pytaniem, czy chcę wiedzieć, kim był biorca. Okazało się, że to kobieta w wieku 30–35 lat, mieszka w Szwajcarii.

Organizatorem akcji Helpers’ Generation jest Fundacja DKMS.

Na zdjęciu: Wolontariusze akcji Helpers’ Generation polegającej na zbieraniu potencjalnych dawców szpiku


Print Friendly, PDF & Email