Wrocław: Otwarcie poradni prehabilitacyjnej. Tu przygotują pacjentów do leczenia onkologicznego

Wrocław: Otwarcie poradni prehabilitacyjnej. Tu przygotują pacjentów do leczenia onkologicznego
Fot. RDNE Stock project/pexels.com

We Wrocławiu powstała pierwsza Poradnia Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego. Zadaniem specjalistów poradni jest przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji, skrócić czas hospitalizacji, przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Pierwsza we Wrocławiu pracownia prehabilitacji powstała w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Intencją pomysłodawców jest, aby pacjent był objęty opieką od diagnozy, a czas do rozpoczęcia leczenia będzie maksymalnie wykorzystany na wzmocnienie fizyczne i psychiczne.

Przygotowanie do leczenia: klucz do zdrowia

Na razie opieką poradni zostaną objęci jedynie pacjenci DCOPiH, zwłaszcza osoby z diagnozami nowotworów płuc oraz głowy i szyi. Z czasem zakres opieki zostanie rozszerzony na kolejne grupy pacjentów. Chorzy będą tu trafiali za pośrednictwem lekarzy prowadzących.

– Odpowiednie przygotowanie do leczenia jest kluczowym elementem w walce z chorobą. Otwarcie Poradni Prehabilitacyjnej w DCOPiH to istotny krok w podnoszeniu jakości leczenia – mówi Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa DCOPiH.

Pod okiem specjalistów

Leczenie onkologiczne jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, dlatego odpowiednie przygotowanie jest istotne dla skuteczności terapii. Badania potwierdzają, że stan odżywienia pacjenta, aktywność fizyczna, porzucenie nałogów i opieka psychologiczna realnie wpływają na poprawę wyników leczenia.

W przygotowaniu do tego procesu pacjentów wspierać będą dietetycy, fizjoterapeuci oraz psychologowie. Chorzy otrzymają poradnik prehabilitacyjny, który zawierać będzie informacje na temat skutecznego wykorzystania czasu przed planowanymi zabiegami.

Prehabilitacja do standard

Prehabilitacja to standard leczenia stosowany na świecie od wielu lat. W Polsce propaguje ją prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, wybitny chirurg, współtwórca koncepcji poradni.

– W najlepszych ośrodkach chirurgicznych prehabilitacja stała się nieodłącznym elementem strategii przygotowania pacjentów do leczenia. Jej znaczenie jest tak istotne, że zdarza się, przesuwać termin zabiegu chirurgicznego, aby skutecznie przygotować pacjenta do zabiegu – mówi prof. Tomasz Banasiewicz.

W Polsce powstało już 20 poradni prehabilitacji. Partnerem strategicznym poradni w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej 105 jest firma Olimp Laboratories.

Print Friendly, PDF & Email