W Światowy Dzień AIDS AHF Polska przypomina – to nie koniec epidemii

W Światowy Dzień AIDS AHF Polska przypomina – to nie koniec epidemii
Fot. DZ

Z okazji przypadającego na 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, AIDS Healthcare Foundation (AHF) Polska przypomina światu, że walka z HIV/AIDS jeszcze się nie skończyła, organizując spotkania informacyjne dla studentów i studentek Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Spotkanie zaplanowano 1 grudnia (o godz. 16:00 i 2 grudnia o godz. 10:00). Zaproszono także społeczność ukraińską skupioną wokół baobabu (2 grudnia o godz. 16:00). Spotkania to okazja do tego, by uczcić pamięć wszystkich, którzy stracili życie na choroby towarzyszące AIDS, okazać wsparcie tym, którzy od ponad 40 lat kontynuują walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa oraz włączyć się w nią dzięki świadomości metod zapobiegania i korzyści z regularnego testowania.

Choć ostatnie dziesięciolecia to czas znaczącego postępu, wciąż stoimy w obliczu poważnych zagrożeń, takich jak niedostateczne finansowanie, niepokojąco wysokie statystyki nowych zakażeń (na poziomie 1,3 miliona rocznie na całym świecie), około 630 tysięcy śmierci rocznie, a także nietraktowanie zapobiegania i leczenia HIV jako priorytetu, szczególnie w krajach o niższym poziomie zamożności.

Z tych właśnie powodów, podczas spotkań organizowanych w Lublinie, AHF chce przypomnieć, że HIV i choroby przenoszone drogą płciową to tematy wciąż aktualne, podzielić się wiedzą o tym, kto jest najbardziej narażony na zakażenie, jak się przed nim chronić oraz gdzie można wykonać szybki, bezpłatny i anonimowy test. Dla chętnych przewidziano także możliwość przetestowania na miejscu.

– W Polsce przez ostatnie lata ogromnie zaniedbaliśmy profilaktykę HIV/AIDS. O wirusie się nie mówi, nie ma kampanii promujących bezpieczne zachowania i pokazujących, jak o siebie zadbać, a testowanie na HIV jest wciąż traktowane jako niepotrzebne i wstydliwe – mówi Anna Szadkowska-Ciężka, szefowa programu AHF w Polsce. – Tymczasem każda osoba, która jest aktywna seksualnie, powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo pod kątem HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich latach widać w Polsce wzrost zakażeń wirusem HIV.

Obchodzony co roku 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to okazja do zwrócenia uwagi na sytuację związaną z HIV/AIDS na świecie, przeciwdziałania piętnowaniu i dyskryminacji, które powodują, że wiele osób nie poddaje się testowaniu i, co za tym idzie, leczeniu, a także naciskania na rządy, by traktowały HIV/AIDS z należytą uwagą. W Światowy Dzień AIDS świat musi pamiętać – to nie jest koniec epidemii.

AIDS Healthcare Foundation (AHF) to globalna organizacja non-profit, zapewniająca dostęp do najnowoczesniejszej medycyny i rzecznictwa dla ponad 1,9 miliona osób w 45 krajach – Stanach Zjednoczonych, Afryce, Ameryce Łacińskiej i Karaibach, Azji i Europie. AHF jest obecnie największą organizacją non-profit wspierającą dostęp do opieki medycznej w obszarze HIV/AIDS na świecie.

Źródło informacji: Business Wire
PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email