Uchachany i ululany, czyli slang od A do Z

Listę slangowych określeń na literę u otwiera słowo uchachany. Tak mówi się na kogoś roześmianego, bardzo z czegoś zadowolonego.

Dobrze być uchachanym, bo każdemu z uśmiechem jest do twarzy, no chyba że jest to uśmiech kombajnisty. Tak nazywa się szeroki uśmiech połączony z głupim wyrazem twarzy. Można być uchachanym, inaczej mówiąc można mieć uciesz z różnego powodu, choćby na widok ufola bądź umarlaków. Ufol to kosmita, czyli osobnik dziwny, wyróżniający się z tłumu.

Zwrot: Co za ufol, wcale nie musi mieć negatywnego wydźwięku. Z kolei umarlaki, to męskie, eleganckie buty, najczęściej czarne z czubem. Nazwa wzięła się stąd, że tego typu buty panowie zakładają zwykle na pogrzeb. Lepiej być uchachanym niż uśmiać się jak norka. Jeżeli chcemy skomentować nieśmieszny żart albo mało zabawną sytuację, możemy powiedzieć: Uśmiałem się jak norka.

Na naszą slangową listę na literę u dopisujemy następujące określenia: uderzyć w puchara, ululany, u-boot, uwalić się, upodlić się. Zwrot uderz w puchara, tłumaczymy jako: napij się, oczywiście alkoholu. Gdy już uderzymy w puchara, to będziemy ululani, czyli pijani. U-boot to piwo z wódką. Jeżeli spożyjemy dużą dawkę u-boota, to zwyczajnie się uwalimy, a na drugi dzień będziemy cierpieć na wspomnienie naszego upodlenia. Upodlić się to stan upokorzenia przed szerszym gronem, wywołany nadmiernym spożyciem trunków wyskokowych.

Gdy mamy dosyć kogoś ululanego, uwalonego, upodlonego możemy się go pozbyć mówiąc: Umyj babcię, uwal się w agrest, ugryź suchara. Zwroty te tłumaczymy jako: odczep się, idź sobie, spadaj. Na koniec naszej listy slangowych określeń na literę u zapisujemy niezwykle sympatyczny czasownik ubuziać. Tak nazywa się czynność całowania w policzek.

  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8195

Print Friendly, PDF & Email