Toruń: Rusza budowa gmachu Sądu Rejonowego

Toruń: Rusza budowa gmachu Sądu Rejonowego
Fot. Adminstrator

Za około trzy lata ma zostać oddany do użytku nowy gmach Sądu Rejonowego w Toruniu. Wykonawcą projektu jest warszawska firma Warbud SA.

20 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia podpisana została umowa na budowę nowego gmachu Sądu Rejonowego. Sygnatariuszami byli Marian Pieńczewski dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (inwestor) i Wojciech Gerber – członek zarządu firmy Warbud SA (wykonawca).  Budynek będzie usytuowany na obszarze pomiędzy pl. Zwycięstwa, ul. Jagiellońską, ul. Grudziądzką, ul. W. Warneńczyka. W nowej siedzibie znajdzie 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. 

– Jest to inwestycja oczekiwana i niezbędna dla Torunia. Warunki pracy naszych sądów są bardzo trudne. To się jednak zmieni – powstanie jeden wspólny budynek dla Sądu Rejonowego. Jego powierzchnia wyniesie około 18 tys. m2, znajdzie się tam 40 odpowiednio wyposażonych sal rozpraw.  Do tego podkreślić trzeba jego ciekawą, imponującą architekturę – powiedział z dumą prezydent Michał Zaleski. 

Prezydent podkreślił, że inwestycja jest możliwa do zrealizowania dzięki decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości, które wpisało ją do budżetu już na ten rok. – To największa inwestycja Skarbu Państwa w naszym mieście od kilkudziesięciu lat – dodał. 

Jak poinformował dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Marian Pieńczewski, jest to także największa inwestycja w obszarze apelacji gdańskiej. Wartość tej  inwestycji wyniesie ponad 135 mln zł. – Do tego dojdą jeszcze koszty wyposażenia wnętrz, zakupu odpowiedniego sprzętu itp. Szacujemy, że całość może kosztować nawet około 150 mln zł – tłumaczył Marian Pieńczewski.

Przypomnijmy, że obecnie toruński Sąd Rejonowy funkcjonuje w pięciu lokalizacjach rozsianych po całym mieście. – Nowy i co najważniejsze – jeden wspólny budynek będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby. Ułatwi pracę wymiarowi sprawiedliwości, będzie także wielkim udogodnieniem dla interesantów, którzy obecnie często są zdezorientowani, w którym naszym budynku mają załatwić swoją sprawę. Kiedy budowa będzie miała się ku ukończeniu, my już podejmować będziemy działania zmierzające do sprawnej przeprowadzki, tak by nie zakłóciła ona pracy sądu – wyjaśnił prezes Sądu Rejonowego w Toruniu Ryszard Rejf.

Projekt gmachu wykonała Pracownia Architektoniczna AA s.c. z Gdańska, która ma w swoim dorobku projekty i wykonanie lub przebudowę już kilku budynków sądu, m.in. w Wejherowie, Sopocie i Tczewie. Pozwolenie na budowę siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu prezydent Michał Zaleski podpisał w dniu 13 września 2017 roku. Oprócz wspomnianych 40 sal rozpraw, w gmachu znajdą się tam pomieszczenia biurowe i administracyjne, sala konferencyjna, w piwnicy zaś garaż podziemny dla pracowników sądu, 4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych oraz archiwa i pomieszczenia techniczne.

Projektanci starali się dopasować swą koncepcję do otoczenia, które stanowi zróżnicowana architektura. Są tu bowiem  zarówno wieżowce, jak i zabytkowe wille z 1927 i 1904 roku czy budynek o architekturze nawiązującej do przedwojennych gmachów. Pod uwagę brane były także ciągi komunikacyjno–piesze, a także rosnąca tam zieleń, wkomponowana w otoczenie. Stąd np. pomysł, by budynek przeciąć przejściem dostępnym dla torunian, a skracającym drogę przez plac. W otoczeniu znalazły się też ławki oraz stojaki na rowery. 

– Od podpisania umowy mamy 7 dni na przejęcie placu budowy i 36 miesięcy na jej zakończenie. I tych terminów będziemy się trzymać. Mamy doświadczenie w budowie obiektów o podobnym przeznaczeniu. Ostatnio realizowaliśmy podobnych rozmiarów sąd w Nowym Sączu, a wcześniej siedzibę Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – powiedział Wojciech Gerber, członek zarządu firmy Warbud SA.

Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego poruszony został także temat miejsc parkingowych w otoczeniu Siedziny sądu. Obecnie na placu Zwycięstwa parkuje codziennie około 70 aut. Jak poinformował Ireneusz Makowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, udało się wygospodarować 550 dodatkowych miejsc do parkowania. W pobliżu placu Zwycięstwa miasto planuje się budowę dróg dojazdowych i  miejsc do parkowania przy ul. Gregorkiewicza, przy ul. Wały Gen. Sikorskiego od ronda ZNP do ul. Gregorkiewicza oraz miejsc parkingowych przy ul. Grudziądzkiej 53i 62 i przy placu bp. J. Chrapka.

Fot. torun.pl

  Magdalena Winiarska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18472 

Print Friendly, PDF & Email