Sopot: Opieka wytchnieniowa także w domu

Sopot: Opieka wytchnieniowa także w domu
Fot. Pixabay

Osoby, które sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą dorosłą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia w ramach tzw. opieki wytchnieniowej.

To czas, który opiekun może przeznaczyć na odpoczynek lub załatwienie swoich spraw. Opieka wytchnieniowa może odbywać się w domu osoby niesamodzielnej lub w placówce. W zależności od potrzeb może to być pobyt dzienny lub całodobowy.

– Członkowie rodziny starając się zapewnić jak najlepszą opieką swoim niesamodzielnym domownikom, zapominają często o sobie – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Nie mają czasu na odpoczynek. Nierzadko brakuje im wiedzy na temat opieki i pielęgnacji osoby przewlekle chorej w domu. Czasem wstydzą się prosić o pomoc. Warto jednak zadbać o siebie, ponieważ taka wieloletnia opieka jest dużym obciążeniem dla opiekuna i może doprowadzić do wyczerpania – podkreśla dyrektor Czekaj.

Opiekunowie mogą również skorzystać z poradnictwa specjalistycznego: konsultacji z psychologiem, porad dotyczących pielęgnacji czy dietetyki. Zakres instruktażu pielęgnacyjnego uzależniony będzie od indywidualnych potrzeb, np. mycie, ubieranie, karmienie, zmienianie pieluchy czy  zapobieganie odleżynom. Dietetyk udzieli porad żywieniowych oraz pomoże przygotować odpowiedni do stanu zdrowia jadłospis. Porady specjalistów udzielane będą w domu osoby niesamodzielnej.

– Zachęcam wszystkich opiekunów do skorzystania z tak kompleksowej pomocy specjalistów z różnych dziedzin – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – By zajmować się osobą niesamodzielną, często przez 24 godziny na dobę, potrzeba sił, a także wiedzy. I takie właśnie wsparcie – czy to w profesjonalnej placówce czy w domu, oferuje system opieki wytchnieniowej.

Program „Opieka wytchnieniowa – edycja 2020” realizowany jest ze środków z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych do grudnia 2020 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Sekcja ds. Usług Opiekuńczych, tel. 58 551 17 10 wew. 236.

Print Friendly, PDF & Email