Poznańskie szpitale wysoko w raporcie NFZ

Poznańskie szpitale wysoko w raporcie NFZ
Fot. WCO

Najwięcej zabiegów związanych z nowotworami jamy ustnej, gardła i krtani wykonywanych jest w poznańskich szpitalach wynika z raportu, który NFZ opublikował w ramach projektu „Aktywne monitorowanie”.

Na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazło się Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie z liczbą 472 zabiegów w latach 2019-21. Drugie miejsce należy do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w którym w tym samym czasie wykonano 278 takich zabiegów. 

– W Poznaniu mamy doskonałych lekarzy specjalistów, z których możemy być dumni – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – To, że tylu pacjentów chce się leczyć właśnie w stolicy Wielkopolski, najlepiej świadczy o jakości ich pracy.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii działa Katedra i Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, na której czele stoi prof. Wojciech Golusiński. Klinika zajmuje się rozpoznaniem i kompleksowym leczeniem chorób nowotworowych regionu głowy i szyi, a także diagnostyką i leczeniem nienowotworowych schorzeń laryngologicznych. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie – decyzja dotycząca planu leczenia chorego podejmowana jest w ramach interdyscyplinarnego zespołu skupiającego lekarzy różnych specjalności. 

– Leczenie nowotworów głowy i szyi należy do najtrudniejszych, ze względu na umiejscowienie choroby nowotworowej – mówi prof. Wojciech Golusiński. – Głowa i szyja są bardzo dobrze unaczynione, unerwione oraz znajdują się tutaj podstawowe narządy zmysłów, dlatego każda interwencja chirurgiczna wymaga doskonałego przygotowania i odpowiedzialności za los chorego. Chirurg głowy i szyi musi posiadać umiejętności z zakresu chirurgii laryngologicznej, naczyniowej, szczękowo-twarzowej, plastycznej, onkologicznej i ogólnej. Szkolenie w tym zakresie jest trudne i wymaga prawidłowej selekcji lekarzy chcących się zajmować leczeniem nowotworów głowy i szyi.

W ramach kliniki prowadzone jest leczenie stanów przedrakowych i nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, skóry okolicy głowy i szyi, guzów mózgu, jak również pierwotnych i przerzutowych zmian w obrębie szyi. Leczenie operacyjne połączone jest z zabiegami rekonstrukcyjnymi zapewniającymi chorym dobrą jakość życia. W okresie pooperacyjnym prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja chorych onkologicznych. 

Projekt „Aktywne monitorowanie” jest wewnętrznym projektem NFZ. W lipcu 2018 roku wprowadzono możliwość rozliczania świadczeń zabiegowych. Progi liczbowe zostały zdefiniowane odrębnie dla grup wybranych grup nowotworów złośliwych. Dla tego typu chorób jamy ustnej, gardła i krtani – taki próg wynosi 50 zabiegów. 

NFZ udostępnia interaktywną aplikację, która w sposób graficzny prezentuje m.in. wskaźniki takie jak liczba: zabiegów, ponownych hospitalizacji zabiegowych oraz podmiotów, które osiągnęły założone progi realizacji świadczeń. Celem działań jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta oraz promowanie wielodyscyplinarności i kompleksowości leczenia.

Print Friendly, PDF & Email