Poznanianka pełnomocniczką MNiSW ds. zwiększenia dostępności kształcenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Poznanianka pełnomocniczką MNiSW ds. zwiększenia dostępności kształcenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Fot. Adrian Wykrota

Anna Rutz, Pełnomocniczka ds. studentów z niepełnosprawnościami UAM, odebrała z rąk Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołanie na Pełnomocniczkę ds. zwiększania dostępności kształcenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Anna Rutz – na co dzień działa w obszarze szeroko pojętej dostępności, zarówno tej architektonicznej, jak i komunikacyjnej oraz informacyjnej. Zabiega, by osoby o różnym stopniu sprawności miały równy z innymi dostęp do usług i życia społecznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak w mieście Poznań. Jest absolwentką filologii germańskiej i stosunków międzynarodowych na UAM, z pasji i z zamiłowania prowadzi warsztaty z zakresu dostępności przestrzeni publicznej oraz wydarzeń kulturalnych, a także z zakresu komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.

Anna Rutz jest kierowniczką Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM, które oferuje wiele usług i rozwiązań. Bezpośrednia pomoc dla studentów z niepełnosprawnościami opiera się na m.in. usługach asystentów: asystenta dydaktycznego lub asystenta-tłumacza. Asystent dydaktyczny towarzyszy osobie z niepełnosprawnościami i pomaga w różnych czynnościach na uczelni. W praktyce oznacza to m.in. pomoc w dotarciu na zajęcia, przemieszczaniu się między salami i budynkami uczelni oraz pomoc w tworzeniu notatek z zajęć.

Wsparcie asystentów-tłumaczy kierowane jest głównie do osób z trudnościami poznawczymi, psychicznymi lub neurologicznymi. Asystent-tłumacz spotyka się ze studentem 2-3 razy w tygodniu i pomaga zorganizować proces nauki. Co to oznacza? Wspólnie aktualizują wiedzę, ustalają, co w danym tygodniu trzeba przygotować na zajęcia, czy w najbliższym tygodniu są zaliczenia, egzaminy albo jakich formalności, związanych z życiem akademickim należy dopełnić.

Sporym wsparciem dla studentów z niepełnosprawnościami jest Multimedialna Pracownia Nauki Języków Obcych UAM, wyposażona w specjalistyczny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami narządu słuchu.

Studenci o różnym stopniu sprawności mają także możliwość udziału w przystosowanych do ich potrzeb zajęciach sportowych, które prowadzą wykwalifikowani fizjoterapeuci ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Do wyboru jest pływanie, gimnastyka ogólnousprawniająca lub gimnastyka lecznicza z elementami fizjoterapii. Poza programem takich zajęć działa też sekcja sportowa AZS, gdzie studenci z niepełnosprawnościami mogą rozwijać swoje pasje sportowe w licznych dyscyplinach jak boccia, szermierka, goalball i inne.

Na zdjęciu: Anna Rutz
Print Friendly, PDF & Email