Poznań: Tysiące pacjentów w Punkcie Profilaktyki Intymnej

Poznań: Tysiące pacjentów w Punkcie Profilaktyki Intymnej
Fot. poznan.pl

Ponad 5,6 tysiąca osób odwiedziło w 2019 r. poznański Punkt Profilaktyki Intymnej. To był pierwszy rok, w którym placówka oferowała również bezpłatne konsultacje urologiczne – skorzystało z nich niemal 300 mężczyzn.

Od stycznia do końca grudnia 2019 z oferty punktu skorzystało łącznie 5 658 osób, w tym 5 361 kobiet i 290 mężczyzn. 7 pacjentów było nieletnich.

Najwięcej – ok. 32 proc. – porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. – infekcji. Tylko 14 proc. związane było z antykoncepcją awaryjną.

W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach.

Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów – po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną.

2019 był pierwszym rokiem, w którym placówka oferowała konsultacje urologiczne – skierowane zwłaszcza do mężczyzn po 40. roku życia. Ich dostępność pozwala zdiagnozować m.in. takie schorzenia, jak kamicę układu moczowego; zalegania lub nietrzymanie moczu w pęcherzu, torbiele nerek, zakażenie lub zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie badania u mężczyzn diagnozuje się choroby związane z zewnętrznymi elementami układu płciowego, takie jak np. wodniak jądra, stulejka, przerost prostaty, wady fizyczne.

Urolog zajmuje się także problemami związanymi z erekcją oraz impotencją. Wczesna diagnostyka umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia, pozwala również na wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Urolog przyjmujący w PPI wykonywał badania fizykalne, badanie USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. Z konsultacji urologicznych skorzystało 290 mężczyzn.

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22:00-8:00, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.

W pierwszych trzech miesiącach jego pilotażowego działania odbyło się w nim prawie 1,2 tys. konsultacji. Do gabinetu zgłaszały się pacjentki na konsultacje przed i pooperacyjne, na badania kontrolne po zakończonym leczeniu, badania potwierdzające lub wykluczające ciąże. Przychodziły też kobiety z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych, z zaburzeniami hormonalnymi czy nieprawidłowościami gruczołu piersiowego. Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych. W trakcie badań stwierdzono 37 ciąż. Zdarzały się również sytuacje wymagające nagłego skierowania do szpitala.

Od stycznia 2020 roku Punkt Profilaktyki Intymnej działa pod nowym adresem, pacjenci są przyjmowani przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews.

Fot. i źródło: poznan.pl
Print Friendly, PDF & Email