Poznań: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Poznań: Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego
Fot. mat. prasowe

Czwartek, 6 października, to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Tego dnia poznanianki i poznaniacy spotkają się na placu Wolności, by symbolicznie przesłać promyk nadziei wszystkim osobom dotkniętym tym zaburzeniem. Budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim zostanie podświetlony na zielono.

Aby okazać solidarność z chorymi i ich bliskimi, 6 października, w Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPD) na placu Wolności w Poznaniu od godziny 17.00 każdy będzie mógł wyrazić swoje wsparcie dla osób z MPD i ich opiekunów.

Do godziny 20 osoby z niepełnosprawnością będą mogły przejechać się specjalistyczną rikszą, a dla wszystkich uczestników wydarzenia czynne będzie stoisko z zieloną watą cukrową, ciastami i bigosem – zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup urządzenia do rehabilitacji Innowalk dla Społecznej Szkoły Podstawowej „Zakątek” w Poznaniu. 

Od godz. 17.30 będzie można wspólnie pomuzykować z Nordoff-Robins Polska, a wolontariuszki Fundacji Fanari będą malować twarze najmłodszym. Chętni będą mogli też zrobić sobie zdjęcie z Poznańskimi Koziołkami, wrzucając grosik dla „Zakątka”. Od godziny 18.45 wręczane będa Tytuły Przyjaciela „Żurawinki”, następnie – po odtańczeniu belgijki, ok. godz. 19.15 wszyscy obecni na placu Wolności zapalą latarki, by dać zielone światło nadziei i wsparcia osobom żyjących z mózgowym porażeniem dziecięcym na całym świecie.

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 17 mln osób z porażeniem mózgowym. Kolejne 350 mln osób opiekuje się nimi lub pracuje z nimi zawodowo. 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, które aktywizuje osoby z MPD przez sport, sztukę i rekreację. W 2009 roku zdobyło tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku w kategorii zespołowej, a w roku 2013 zostało uhonorowane Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania. 

Partnerami wszystkich wydarzeń, jakie mają miejsce w Poznańskim Tygodniu Mózgowego Porażenia Dziecięcego (3-10 października) są: PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Fundacja Fanari, Koalicja Przewijamy Polskę, Nordoff Robbins Polska, Inicjatywa Chcemy Całego Życia, Fundacja Niesiemy Nadzieję,  Społeczna Szkoła Podstawowa „Zakątek”, Spółdzielnia Socjalna „Furia” i Stowarzyszenie „Potrafię Więcej”. 

Poznański Tydzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego „Dajemy zielone światło” honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Poznania.

Print Friendly, PDF & Email