Poznań: Lider Dostępności 2022

Poznań: Lider Dostępności 2022
Fot. mat. prasowe

Budynek poznańskiego Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie dostał się do ścisłego finału prestiżowego, krajowego konkursu Lider Dostępności 2022. Miejska inwestycja to nowoczesny budynek służący poznańskim seniorkom i seniorom, który zdobył uznanie kapituły oceniającej blisko 100 obiektów w całym kraju, w siódmej edycji konkursu.

Promuje on uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Pokazując dobre przykłady, zwraca też uwagę na ciągle występujące bariery architektoniczne.

Konkurs Lider Dostępności 2022 jest organizowany od 2016 r. przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach:

  • Przestrzeń publiczna
  • Duży obiekt użyteczności publicznej
  • Obiekt usług lokalnych
  • Obiekt biurowo-handlowy
  • Obiekt mieszkalny/ hotelowy
  • Obiekt zabytkowy
  • Architekt/ urbanista

i są wręczane przez Prezydenta RP podczas uroczystej gali. Tegoroczna odbędzie się  w piątek, 28 października, w Pałacu Prezydenckim.

Nowa siedziba poznańskiego DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych, umożliwia opiekę nad seniorami na najwyższym poziomie. Placówka jest dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m. in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom.

– To budynek na miarę XXI wieku: wygodny, bezpieczny i przyjazny dla seniorów oraz odwiedzających ich gości – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Nowoczesne rozwiązania zapewniają mieszkańcom nie tylko wygodę, ale też poczucie godności i intymności. Dlatego pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. Do nowego budynku przeprowadzili się pensjonariusze DPS nr 1, który od 1967 roku funkcjonował w kamienicy przy ul. Bukowskiej. Budowa nowoczesnej i spełniającej europejskie standardy opieki nad seniorami siedziby Domu Pomocy Społecznej, trwała dwa lata i kosztowała Miasto Poznań 43 miliony złotych.

– Konkurs Lider Dostępności 2022 jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości – wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni – mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Liderów Dostępności można znaleźć już w każdym zakątku Polski. Wśród wyróżnionych w dotychczasowych edycjach konkursu, w 2020 roku, znalazła się Brama Poznania, w kategorii: duży obiekt użyteczności publicznej.

Print Friendly, PDF & Email