Gdynia: Bądź odważny i wygraj z rakiem

Gdynia: Bądź odważny i wygraj z rakiem
Fot. Pixabay

Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Gdynia co roku włącza się w jego obchody. Wszystko za sprawą kampanii „Odważni Wygrywają”, którą organizuje fundacja „Gdyński Most Nadziei”. 2 listopada wystartuje 13. edycja przedsięwzięcia. W jego ramach odbędzie się szereg ciekawych aktywności promujących profilaktykę nowotworową i zachowania prozdrowotne.

13. edycja kampanii „Odważni Wygrywają” zbliża się wielkimi krokami.

Wystartuje w środę, 2 listopada i tradycyjnie będzie wypełniona różnego rodzaju prozdrowotnymi działaniami. Dla mieszkańców Gdyni, ale i całego Trójmiasta to okazja do zdobycia informacji na temat profilaktyki raka jądra. Inicjatywa ma też zachęcać mężczyzn do samobadania.

Regularne samobadanie pozwala na wczesne wykrycie raka jądra. W początkowym stadium jest on wyleczalny niemal w 100 procentach. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce.

– Główne cele kampanii „Odważni Wygrywają” to edukacja i nauka męskiego samobadania. Rak jądra jest nowotworem młodych mężczyzn. Przedział wiekowy, w którym statystycznie odnotowuje się najwyższą zachorowalność, to 17-35 lat. Najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian jest właśnie regularne samobadanie. Aby mówić o profilaktyce i przełamywać tabu męskiego zdrowia przez cały miesiąc będziemy realizować wraz z partnerami szereg działań w przestrzeni miejskiej. Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach – mówi Małgorzata Marmajewska, prezes fundacji „Gdyński Most Nadziei”, koordynatorka kampanii „Odważni Wygrywają”.

W wydarzeniach przygotowanych w ramach kampanii co roku biorą udział setki mieszkańców Trójmiasta. Organizatorzy akcji tradycyjnie zadbali o bogaty i ciekawy program. Nie zabraknie treningów z rugbistami Arki Gdynia oraz komandosami Formozy. To jednak nie wszystko.

Na jakie aktywności można liczyć tym razem? Poniżej prezentujemy tegoroczny harmonogram wydarzeń:
  • 2-15.11 – wystawa w Centrum Riviera,
  • 6.11, godz. 11.00 – morsowanie w Gdańsku z Adrianem Hoffmanem,
  • 16.11, godz. 19.00 – ćwiczenia z rugbistami Arki Gdynia na stadionie w Gdyni,
  • 20.11, godz. 16.00 – trening OCR z zawodnikami Big Yellow Foot Adventure Team,
  • 26.11 – trening z komandosami Formozy.

W akcję po raz kolejny zaangażowały się także restauracje. W restauracjach Trafik Jedzenie & Przyjaciele, Enoki, Tapas de Rucola, Cozzi Ristorante oraz Taverna Zante będzie można skosztować „odważnych” dań i napojów. 10 procent dochodów z ich sprzedaży zostanie przekazane na kontynuację prowadzonych przez fundację działań edukacyjnych dla młodzieży.

W ramach projektu „Riviera Sztuki” w Centrum Riviera pojawi się wystawa fotografii. Przygotowuje ją warszawska fundacja „Kochasz Dopilnuj”. Od 2 do 15 listopada będzie można zobaczyć 10 plansz ze zdjęciami oraz historiami osób, które wygrały z chorobą.

O kampanii „Odważni Wygrywają”

Listopadowa kampania jest zwieńczeniem całorocznych, długofalowych działań fundacji „Gdyński Most Nadziei”. To m.in. prelekcje w szkołach, spotkania w firmach i przedsiębiorstwach czy akcje informacyjne w różnych grupach środowiskowych, a także platforma www.odwazni.com, gdzie można znaleźć m.in. bazę lekarzy i specjalistów oraz informacje i wskazówki dotyczące samobadania.

Szczegółowe informacje o kampanii można znaleźć na stronie www.odwazni.com oraz facebookowym profilu Odważni Wygrywają.

Projekt jest finansowany z budżetu miasta, a prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad inicjatywą.
Print Friendly, PDF & Email