Paraolimpijski weekend

Impreza rozpoczynająca letnie igrzyska olimpijskie dla niepełnosprawnych już za nami. Zaczęła się walka o medale. Pierwsze dwa dni zmagań nasi reprezentanci uwieńczyli 5 cennymi krążkami. Miejmy nadzieję, że pierwsze sukcesy biało – czerwonych, to kulka, z której do 28 września utworzy się lawina medali zdobytych przez polską ekipę.

Otwarcie 12. letnich igrzysk paraolimpijskich odbyło się w piątek na stadionie Spiridona Luisa w Atenach. W uroczystości wzięło udział 3846 sportowców reprezentujących 136 krajów. Tak wielkiej ilości reprezentowanych krajów oraz uczestników na paraolimpiadzie jeszcze nie było. Polska grupa licząca 106 osób rywalizować będzie w 11 dyscyplinach. Zaszczyt niesienia polskiej flagi przypadł multimedaliście z mistrzostw świata i Europy w biegu na 100 metrów, rzucie oszczepem i pięcioboju – Mirosławowi Pychowi.

Osiągnięcia Polaków
   Do tej pory niepełnosprawni sportowcy reprezentujący Polskę zdobyli 5 medali. Wśród krążków nie ma niestety tego najcenniejszego – złotego.
Srebro dla naszego kraju ”wymachał” floretem Piotr Czop.
W szermierce zdobyliśmy także 3 medale brązowe; jeden z nich wywalczyła Marta Wyrzykowska w szpadzie. Dariusz Pender we florecie zdobył jeden indywidualnie, a drugi wraz z Piotrem Czopem i Stefanem Makowskim w konkurencji drużynowej. Czwarty brązowy medal dorzuciła Renata Chilewska w rzucie dyskiem.
Zupełnie nie powiodło się natomiast polskim reprezentantom w strzelaniu. Jolanta Szulc zajęła 17. miejsce w strzelaniu stojąc, z karabinu SH1, a Sławomir Okoniewski w pistolecie SH1 zajął miejsce 23. Inny zawodnik klubu Polska-Start Szczecin w konkurencji karabinu SH1 uplasował się na 21. pozycji.
   Obecnie w klasyfikacji ogólnej prowadzi Hiszpania z 5 medalami złotymi, 5 srebrnymi i 4 brązowymi.
Polsce (0-1-4) do tego wyczynu sporo brakuje, toteż na razie zajmujemy odległe 26 miejsce. Z czasem jednak powinno być lepiej, gdyż to dopiero początek zmagań.
Wierzymy, że eprezentanci Polski, którzy są faworytami w wielu konkurencjach, swoje najlepsze występy mają dopiero przed sobą.