Pamięć zmysłów – zgłoś się do projektu

Pamięć zmysłów – zgłoś się do projektu
Fot. materiały prasowe / wielozmysly.org

„Pamięć zmysłów” to multidyscyplinarny projekt, który łączy w sobie elementy artystyczne i badawcze. Rekrutacja dla osób z niepełnosprawnościami trwa do 26 maja.

– Chcemy stworzyć przestrzeń do swobodnej wymiany myśli i twórczości pomiędzy grupą młodych artystów/ek, a osobami z niepełnosprawnością wzroku. Będziemy zgłębiać tematykę pamięci zmysłów, naszej percepcji i różnorodnych sposób doświadczania sztuki. Naszym celem jest aktywne włączenie osób niewidomych i słabowidzących w proces twórczy, w wyniku którego powstaną prace dostępne dla wszystkich niezależnie od ich niepełnosprawności – piszą organizatorzy.

W projekcie udział wezmą artyści: Dobrawa Borkała, która w swojej twórczości pracuje z oddechem, a także zmysłem węchu; Edka Jarząb, która zajmuje się dźwiękiem i praktykuje metodę „głębokiego słuchania”; Marcin Janusz – malarz, którego obrazy zachęcają do poznawania całym ciałem.

Zwieńczeniem projektu będzie prezentacja powstałych dzieł sztuki współtworzonych przez osoby niewidome i słabowidzące. Obecnie trwa nabór do projektu dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Projekt oferuje pogłębienie zarówno teoretycznej wiedzy o zmysłach, jak i praktycznych umiejętności pozwalających lepiej je wykorzystywać w procesie doświadczania sztuki.

W ramach projektu odbędzie się cykl czterech warsztatów (każdy trwający około 2-3 godzin) prowadzonych przez artystów i artystki oraz zespół Fundacji Wielozmysły. Pierwszy z nich – wprowadzenie – będzie się skupiał na wielozmysłowym doświadczaniu sztuki. Kolejne warsztaty poświęcone będą poszczególnym zmysłom: węchu, słuchu i dotyku.

– Zależy nam, aby uczestnicy/czki byli obecni na minimum dwóch spotkaniach oraz byli otwarci na indywidualna pracę z artystami w trakcie trwania projektu (maj-październik 2021). Jesteśmy także otwarte na udział w mniejszym wymiarze czasowym, w wybranych warsztatach. W zależności od sytuacji epidemiologicznej, spotkania odbędą się na żywo lub online – informują przedstawicielki Fundacji Wielozmysły.

Organizatorzy projektu, współfinansowanego ze środków m. st. Warszawy, zapewniają członkom grupy badawczej pomoc w dotarciu na miejsce spotkań. Pierwsze z nich odbędzie się 29 maja 2021 r. na Osiedlu Jazdów.

Zgłoszenia do projektu można nadsyłać do 26 maja br. drogą mailową (info@wielozmysly.org) lub telefoniczną (pod numerem: 509 555 812).

Źródło: wielozmysly.org
Oprac. Red.
Print Friendly, PDF & Email