Od teorii do praktyki. Projekt „Każda praca się opłaca” wszedł w decydującą fazę

Od teorii do praktyki. Projekt „Każda praca się opłaca” wszedł w decydującą fazę
Fot. Adminstrator

Z zaangażowaniem pokonują kolejne szczeble przygotowania zawodowego, bo łączy ich wspólny cel – chcą pracować, w takich firmach, które dadzą im możliwość nie tylko zdobycia doświadczenia w nowym fachu, ale i szansę stałego zatrudnienia. Od połowy listopada, kursanci w ramach projektu „Każda praca się opłaca” realizowanego przez Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, uczęszczają na zajęcia praktyczne, na których wdrażają w życie zdobytą wiedzę na zajęciach teoretycznych, a tym samym szlifują nowe umiejętności.

– Wielu uczestników projektu nie spodziewało się, że kursy zawodowe odbywające się w ramach programu, będą na tak wysokim poziomie – podkreśla Krzysztof Grablewski, asystent projektu „Każda praca się opłaca”. Z drugiej strony, widać że podchodzą do kursu bardzo poważnie, co widać po 100 – procentowej frekwencji na zajęciach teoretycznych – dodaje. Również prowadzący zajęcia z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, gdzie odbywały się kursy teoretyczne, chwalą swoich podopiecznych. Grupy są dobrze dobrane, co tylko potwierdza, że osoby biorące udział w kursach są odpowiednio zmotywowane – zaznacza asystent projektu.

Za nimi teoria, przed nimi 3 miesiące praktyk

Każdy kurs praktyczny został poprzedzony obszernym warsztatem teoretycznym, które odbywały się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ul. Saperów w Elblągu. Z końcem października bieżącego roku wszyscy uczestnicy projektu rozpoczęli teoretyczną naukę zawodu, która w zależności od kursu trwała mniej więcej do połowy listopada.

Jako pierwsi z praktykami wystartowali stolarze. Od 5 listopada aż do 11 stycznia 2010 roku będą zdobywać doświadczenie w zakresie technologii mebli, obsługi maszyn i urządzeń, a także materiałoznawstwa.

– Chcielibyśmy, by praktyki we wszystkich grupach były prowadzone systemem przerywanym. Tydzień nauki, tydzień przerwy – wyjaśnia asystent.

Z kolei osoby przygotowujące się do obsługi maszyn sterowanych numerycznie zapoznały się z oprogramowaniem i instalacją oprogramowania maszyn, trybem pracy ręcznej i automatycznej, programowaniem płaszczyzn linii i figur, konfiguracją urządzeń, parametrami głowic i osi, obróbką elementów frezowania, wiercenia i cięcia, a także interpretacją komunikatów o błędzie i podstawowymi czynnościami obsługowymi. Ich kurs praktyczny rozpocznie się 25 listopada w Fabryce Mebli „Stolpłyt” i potrwa do 6 stycznia 2010 roku.

Przyszli kelnerzy zdobytą teorię z planowania produkcji, zastosowania surowców gastronomicznych, urządzeń, techniki sporządzania dań podstawowych, sporządzania zup, przekąsek, wypieków, ciast, deserów, napoi, potraw specjalnych a także ekspedycji wyrobów kulinarnych, będą wdrażać w praktykę od 27 listopada w siedzibie Firmy Gastronomicznej „Smakpol” w Elblągu do 19 stycznia przyszłego roku.

Również kucharze, którzy podczas zajęć teoretycznych poznali tajniki z dziedziny kulinaria odbędą praktyki w Smakpolu. Swoje zajęcia rozpoczną16 listopada a zakończą 4 stycznia 2010 roku.

Z kolei uczący się na „opiekuna osób starszych” swoje pierwsze kroki w zawodzie zaczną stawiać od 30 listopada w Ośrodku Wsparcia Osób Starszych przy ul. Toruńskiej w Elblągu, a ich praktyka potrwa do 7 stycznia. Podczas zajęć teoretycznych przyszli opiekunowie zaznajomili się z wybranymi zagadnieniami prawnymi, poznali podstawy psychologii, gerontologii, psychiatrii, dietetyki i przygotowania posiłku, podstawy higieny i pielęgnacji,  etyki w zawodzie, organizacji pracy własnej jak i problematyki służby zdrowia i systemu pomocy społecznej.

Zaś spawacze za szlifowanie teorii zabiorą się już 12 listopada. Zakończenie praktyki przewidziano na 4 stycznia 2010. Do zajęć praktycznych, które będą odbywały się w zakładzie Usługi Ślusarsko – Spawalnicze przy ul. Łęczyckiej w Elblągu, kursanci zostali solidnie przygotowani z procesu spawania i pokrewnych spawaniu, rysunku technicznego w spawalnictwie, materiałów podstawowych i dodatkowych, podstaw elektrotechniki, urządzeń i sprzętu do spawania, niezgodności spawalniczych, a także kontroli, przepisów, wytycznych i norm dotyczących spawalnictwa, konstrukcji spawania i jakości w spawalnictwie.

– W firmach w których będą przebiegały praktyki, osoba tzw. reseacher, będzie przyglądała się bacznie pracy wszystkich kursantów, po to by najlepszym zaproponować stałe zatrudnienie – wyjaśnia Krzysztof Grablewski, asystent projektu. To ma dodatkowo motywować uczestników nie tylko do pracy w zakładzie, ale i do pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami – dodaje.

Dla najlepszych staż
Również w ramach projektu 20 osób będzie mogło skorzystać z płatnego 4- miesięcznego stażu/ praktyk u potencjalnych pracodawców. Miesięczne wynagrodzenie  będzie wynosiło 772, 60 zł brutto. Pierwsze staże ruszą na przełomie marca i kwietnia 2010 roku.

Taka forma aktywizacji osób niepełnosprawnych i bezrobotnych daje szczególną szansę zaistnienia na rynku pracy i nabycia doświadczeń. Organizatorzy projektu liczą na to, że uczestnikom odbywającym staże uda się kontynuować zatrudnienie u pracodawców, którzy przyjęli ich na staże lub szybko znaleźć pracę na otwartym rynku pracy.

– Dla osób, które nie skorzystają ze stażu będą objęte pomocą pośrednika pracy, polegającą na: stworzeniu profilu pracownika, uzyskaniu jak najszerszej informacji o uczestniku (predyspozycje, umiejętności, kwalifikacje, doświadczenie zawodowe), znalezieniu odpowiedniej oferty pracy i nawiązaniu ewentualnego kontaktu z przyszłym pracodawcą, po to, by móc przygotować daną osobę do rozmowy kwalifikacyjnej – dodaje Krzysztof Grablewski.

Projekt „Każda praca się opłaca” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest realizowany w ramach umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie.

  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4598

Print Friendly, PDF & Email