Iława: Razem przeciw depresji

Iława: Razem przeciw depresji
Fot. Pixabay

Depresja to poważna choroba, towarzyszy jej obniżony nastrój, spadek napędu, czyli brak sił do wykonywania codziennych czynności oraz utrata radości i przyjemności z działań, które jeszcze do niedawna były źródłem zadowolenia.

Urząd Miasta Iławy włączył się w ogólnopolską kampanię profilaktyki depresji wśród dzieci i młodzieży. Kampania „Razem przeciw depresji” prowadzona jest przez Radio Eska.

Kampania „Razem Przeciw Depresji” za główny cel przyjmuje upowszechnienie wiedzy na temat choroby, możliwych przyczyn jej powstawania, sposobów leczenia i profilaktyki. Twórcy kampanii chcą również uwrażliwić wszystkie zdrowe osoby na problemy tych, którzy chorują na depresję. Lk

– Pragniemy także zaprosić mieszkańców naszego miasta do wspólnego zastanowienia się nad tym, czy jest coś, czego możemy zrobić więcej, co możemy zrobić lepiej i szybciej tu, w Iławie, żeby pomagać tym, którzy cierpią w wyniku depresji. W ramach Kampanii będziemy starać się dostarczać mieszkańcom Iławy informacji o zagadnieniach dotyczących tego trudnego tematu – wskazuje katowicki urząd miasta.

Co proponują organizatorzy kampanii?

Na początek zachęcają do odwiedzenia strony kampanii: RAZEM PRZECIW DEPRESJI.

Można tam znaleźć ciekawe artykuły na temat przyczyn depresji, postepowania w sytuacji zagrożenia chorobą, profilaktyki, miejsc pomocy itp. Można także posłuchać ciekawych podcastów z udziałem psychologa i wywiadów z ambasadorami kampanii, a także obejrzeć film.

– Szczególnie zachęcamy, zwłaszcza wszystkich rodziców, do obejrzenia filmu interaktywnego umieszczonego na stronie kampanii. Film w ciekawy sposób pokazuje trudne relacje „zapracowanych i ambitnych rodziców z córką, która rozpoczęła edukację w pierwszej klasie liceum” – wskazuje UM Iława.

Film może skłonić do refleksji i przyjrzenia się własnym relacjom i kontaktom ze swoimi dziećmi; warto nieraz pewne sprawy przemyśleć, może warto coś zmienić….

UM zachęca również do odwiedzania strony Ośrodka Psychoedukacji: Ośrodek Psychoedukacji. Będą się tam pojawiać informacje o wszystkich działaniach profilaktycznych i edukacyjnych skierowanych do rodziców, o szkoleniach, konsultacjach i naradach dla profesjonalistów.

Już dzisiaj UM zaprasza rodziców nastolatków na spotkanie z psychologami z Młodzieżowego Telefonu Zaufania.
Spotkanie pt. „Z jakimi problemami mierzą się dzieci – na podstawie doświadczeń konsultantek telefonu zaufania” odbędzie się 6 marca o godzinie 16:00, w auli Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie.

W czasie spotkania prowadzące podzielą się swoimi doświadczeniami z pracy, z rozmów z młodymi ludźmi, a także spróbują znaleźć odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania:

  • Co utrudnia dzieciom zwrócenie się do dorosłych w swoim otoczeniu?
  • Jak rozmawiać z dzieckiem/nastolatkiem o trudnościach?
  • Może nie zawsze trzeba pytać – Jak było w szkole?

Ilość miejsc jest ograniczona i w związku z tym, z przyczyn organizacyjnych, zainteresowani proszeni są o zgłaszanie swojego udziału w spotkaniu pod nr telefonu 89 649 92 02, do 5 marca 2024 r.

– Zapraszamy także rodziców do osobistych kontaktów z psychologami z Ośrodka – jeśli rodzica coś niepokoi w zachowaniu swojego dziecka najlepiej z kimś porozmawiać, na przykład przyjść na rozmowę z psychologiem w Ośrodku. Może to być również pedagog lub psycholog szkolny. Ale pamiętajmy – warto porozmawiać, nieraz nasz niepokój jest wyolbrzymiony, ale równie często sygnały, że coś się dzieje są bagatelizowane – czytamy na stronie nternetowej UM Iława.

Oprac. red.
Źródło: Ośrodek Psychoedukacji / Wydział UM w Iławie
Print Friendly, PDF & Email