Grudziądz: Walizki, które ratują ludzkie życie

Grudziądz: Walizki, które ratują ludzkie życie
Fot. nadesłane

W przestrzeni publicznej pojawi się sześć urządzeń AED – automatycznych defibrylatorów, dzięki którym każdy będzie mógł uratować ludzkie życie. Defibrylatory wyposażą komórki organizacyjne Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

6 września, odbyło się symboliczne przekazanie urządzenia AED w Urzędzie Stanu Cywilnego. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wręczył defibrylator kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Katarzynie Bozińskiej.

Na terenie miasta powstanie sieć defibrylatorów, które mogą zostać użyte w sytuacji zagrożeń życia i zdrowia podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie wydaje polecenia głosowe prowadząc ratownika krok po kroku przez każdy kolejny etap działań i postępowań przez jakie musi przejść ratujący życie. Urząd Stanu Cywilnego to jedna z sześciu lokalizacji, w których defibrylatory zamontowane zostaną na stałe. Pozostałe walizeczki – wraz z szafkami – znajdować się będą w budynkach: Ratusza (ul. Ratuszowa 1), Straży Miejskiej (ul. Piłsudskiego 51), Centrum Edukacji Ekologicznej (ul. Nad Torem 1) oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego (ul. Sikorskiego 32). Jedno z urządzeń, przystosowane do użytkowania w terenie, daje możliwość użycia go podczas imprez plenerowych czy obchodów odbywających się na terenie Grudziądza. Defibrylator ten znajduje się w wodoszczelnej walizce o zwiększonej odporności na uderzenia i wstrząsy i pozostanie w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Do każdego urządzenia dostarczono zestaw pierwszej pomocy, który chroni ratownika i ułatwia mu wykonywanie czynności. 

– Defibrylatory zostaną zamontowane w miejscach, gdzie przebywa wielu mieszkańców naszego miasta. Dzięki temu każda postronna, będąca najbliżej zdarzenia osoba, będzie mogła udzielić pomocy i uratować komuś życia. Urządzenie jest proste w obsłudze, ponieważ informuje potencjalnego ratownika o wszystkich czynnościach jakie powinien wykonywać w danym momencie – mówił Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.  

Urządzenia kupiono ze środków Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Print Friendly, PDF & Email