Gdyńska pediatria w morskim klimacie

Gdyńska pediatria w morskim klimacie
Fot. gdynia.pl

Ma bardziej przyjazne pokoje i miejsca dla rodziców oraz opiekunów. Został zaprojektowany w morskim klimacie. Jest tam 30 łóżek dla małych i nieco starszych pacjentów. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo powstał nowoczesny oddział pediatryczny. Jego oficjalne otwarcie odbyło się w środę, 9 czerwca. Koszt stworzenia oddziału to ponad 5 milionów złotych. Inwestycję sfinansowano ze środków samorządu województwa pomorskiego i miasta Gdyni.

Czwarte piętro Szpitala św. Wincentego a Paulo zmieniło swoje oblicze i zostało przebudowane na potrzeby oddziału dziecięcego. Od 1 czerwca działa tam oddział pediatryczny. Już niedługo przeniesie się tam również oddział chirurgii dziecięcej. Wszystko w trosce o zdrowie małych gdynian i nie tylko.

Oficjalne otwarcie oddziału pediatrycznego odbyło się w środę, 9 czerwca. W uroczystości wzięli udział m.in.: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska – członkini zarządu województwa pomorskiego, Lechosław Dzierżak – przewodniczący Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Gdyni oraz lekarze i personel szpitala.

– Mamy tu wspaniałą opiekę, cudowną atmosferę. To wszystko stało się możliwe dzięki temu, że spotkało się wiele perspektyw patrzenia na funkcjonowanie pediatrii w Gdyni. Państwo dajecie coś więcej niż tylko opiekę medyczną. Dajecie serce, poczucie bezpieczeństwa nie tylko dzieciom, ale i rodzicom. W Gdyni bardzo nam zależy, żeby opieka zdrowotna, szczególnie dla dzieci, była na najwyższym poziomie – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Oddział będzie służyć zarówno najmłodszym, jak nieco starszym pacjentom z Gdyni i okolic.

– Mamy do dyspozycji 30 łóżek dla małych i dużych pacjentów. Dla nas ogromnym postępem jest to, że mamy sale z osobnym węzłem sanitarnym, mamy łazienki. To bardzo podniesie komfort i dzieci, i ich opiekunów. Nam również ułatwi to pracę, ponieważ oddział pediatryczny jest oddziałem infekcyjnym i niejednokrotnie bardzo ważna jest izolacja pacjentów, tak, żeby zakażeń wewnątrzszpitalnych było jak najmniej – mówi Monika Piślewska-Mędrzycka, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Wnętrza zaprojektowano tak, aby były jak najbardziej przyjazne dzieciom. Na korytarzach i w salach można poczuć nadmorski klimat. Na ścianach pojawiły się morskie elementy – np. statki czy kotwice. Sale mają bardziej kameralny charakter. Dodatkowo w każdym pokoju jest łazienka i miejsce dla opiekuna. Na oddziale jest również świetlica oraz pokój socjalny.

– Ta inwestycja nie byłaby możliwa bez zaangażowania dwóch samorządów – Gdyni i samorządu województwa pomorskiego, ponieważ jej koszt to ponad 5 milionów złotych. Efekt dzisiaj Państwo widzicie. Wydaje się, że wszystko jest przyjazne dla dziecka. Elementy marynistyczne dobrze przemawiają do wyobraźni najmłodszych – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Wartość inwestycji to 5,13 milionów złotych. Przebudowa oddziału została sfinansowana ze środków samorządu województwa pomorskiego i Gdyni. W 2019 roku nasze miasto przekazało 50 tysięcy złotych na wykonanie projektu architektonicznego inwestycji. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku – milion złotych na sfinansowanie przebudowy budynków Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni na potrzeby oddziału pediatrycznego i oddziału chirurgii dziecięcej. Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na ten cel ponad 4 miliony złotych.

– Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni to priorytet działań podejmowanych przez gdyński samorząd. O zdrowie mieszkańców dbamy, prowadząc działania w różnych obszarach życia. Szczególnie ważne jest zapewnie profesjonalnej opieki zdrowotnej dla najmłodszych gdynian. Zależy nam, aby dzieci i rodzice w przypadku choroby mogli skorzystać z pomocy blisko miejsca zamieszkania. Dlatego bez wahania przekazaliśmy ponad milion złotych na sfinansowanie przebudowy budynków Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni na potrzeby oddziału pediatrycznego i oddziału chirurgii dziecięcej. Pozwoliło to na realne zwiększenie opieki nad małymi mieszkańcami miasta, co nas niezwykle cieszy. Nowe oddziały i nowoczesny sprzęt to przede wszystkim lepsze warunki leczenia gdyńskich pacjentów i możliwość udzielenia pomocy większej liczbie osób – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Bardzo się cieszymy, że otwieramy dzisiaj  oddział pediatryczny.  Jest to bardzo potrzebne, ciekawe miejsce, wyremontowane. Dwa lata temu wsparliśmy projekt przebudowy. Rok temu przekazaliśmy milion złotych na realizację tej inwestycji – mówi Lechosław Dzierżak, przewodniczący Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Gdyni.

Oddział Pediatryczny Szpitala św. Wincentego a Paulo powstał w ramach projektu pn. „Przebudowa IV piętra Szpitala św. Wincentego a Paulo na potrzeby oddziału dziecięcego”.

Print Friendly, PDF & Email