WHO: Liczba szczepień w Europie zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii

WHO: Liczba szczepień w Europie zbyt mała, by zapobiec nawrotowi pandemii
Fot. Pixabay

Liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii – ocenił w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Zaapelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem podczas podróży.

Państwa powinny wyciągnąć wnioski z nawrotu fali zakażeń po zeszłorocznym sezonie letnim, mimo realizowanych obecnie programów szczepień. Dotychczas tylko 30 proc. mieszkańców Europy zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19, co nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali zakażeń koronawirusem – wskazał Kluge na konferencji prasowej.

– Jeżeli zdecydujecie się na podróże, podróżujcie rozważnie. Bądźcie świadomi ryzyka (…) – apelował.

Jak dodał, „wraz ze wzrostem liczby spotkań towarzyskich, wzmożoną mobilnością ludzi, organizacją dużych festiwali i wydarzeń sportowych w nadchodzących dniach i tygodniach Biuro Regionalne WHO dla Europy apeluje o rozwagę”.

W ostatnich miesiącach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zgonów i hospitalizacji spadła, co pociągnęło za sobą łagodzenie obostrzeń w 36 z 53 państw kontynentu.

Dyrektor regionalny WHO mówił również o „wysokiej transmisyjności” tzw. wariantu indyjskiego koronawirusa, który jest obecny w Europie. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email