Gdynia: Wsparcie w trudnych chwilach

Gdynia: Wsparcie w trudnych chwilach
Fot. pixabay.com

W poniedziałek, 18 stycznia przypada „blue monday”, czyli najbardziej depresyjny dzień roku. Choć naukowcy i psychologowie sprzeczają się, czy rzeczywiście tak jest, to nie ma wątpliwości co do tego, że w mroźnym, zimowym styczniu warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Gdynia prowadzi szereg działań, które mają na celu wsparcie osób doświadczających kryzysu. Podpowiadamy, z kim kontaktować się w trudnych dla nas sytuacjach.

Można się spierać, co do zasadności wyznaczenia jednego najbardziej depresyjnego dnia w roku, jednak jedno nie podlega wątpliwości – zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne i należy o nie dbać. Nie tylko raz w roku. Kryzysy, jakich doświadczają ludzie, nie rozgrywają się bowiem na przestrzeni jednego dnia, a rozciągają się na tygodnie czy miesiące.

– Zdrowie psychiczne to niezwykle ważny temat, zwłaszcza w dobie trwającej od długiego już czasu pandemii. Nie bagatelizujmy sygnałów świadczących o doświadczanym kryzysie i skontaktujmy się ze specjalistami. W Gdyni funkcjonują placówki, które oferują pełen wachlarz wsparcia. To nie tylko walka ze wspomnianym kryzysem psychicznym, ale także profilaktyka i terapia uzależnień czy działania związane z pomocą społeczną. Warto, w tym trudnym czasie, zadbać zarówno o siebie, jak i o naszych bliskich – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Dlatego w naszym mieście od lat funkcjonują rozmaite instytucje, które wspierają osoby w potrzebie. Pomoc udzielana jest nie tylko w zakresie zdrowia psychicznego, ale niemal w każdym zakresie spraw społecznych. Podpowiadamy, jak można skontaktować się z poszczególnymi placówkami.

Centrum Aktywności Seniora

Pracownicy CAS przyjmują telefony od gdyńskich seniorów, którzy odczuwają kłopoty związane z izolacją w pandemii koronawirusa. Pracownicy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 pod numerem telefonu: 58 661 55 38.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Gdyński MOPS został powołany, aby organizować przestrzeń 
 dla działań w obszarze pomocy społecznej. Misją instytucji jest wspieranie gdynian na wielu obszarach, w sposób uwzględniający ich konkretne potrzeby i możliwości.

Pierwszym miejscem kontaktu w większości przypadków jest Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej. W Gdyni działają cztery takie miejsca, a każde z nich obsługuje mieszkańców konkretnych dzielnic.

  • Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1, ul. Batalionów Chłopskich 1, tel.: 58 627 20 00.
    Zespół Pracy Socjalnej przy ul. Batalionów Chłopskich 1 obsługuje dzielnice: Wzgórze Św. Maksymiliana, Redłowo, Mały Kack, Orłowo.
    Zespół Pracy Socjalnej przy ul. Sojowej 18c/3 (tel. 58 781 24 11) obsługuje dzielnice: Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Chwarzno-Wiczlino.
  • Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2, ul. Śmidowicza 49, tel. 58 625 17 49. Obsługuje dzielnice: Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Obłuże.
  • Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3, ul. Działowskiego 9, tel. 58 663 20 20. Obsługuje dzielnice: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie-Demptowo, Leszczyni, Grabówek
  • Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 4, ul. Abrahama 59, tel. 58 620 24 00. Obsługuje dzielnice: Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne.

Przynależność do danego DOPS-u można sprawdzić także na stronie internetowej MOPS w zakładce Rejonizacja. Wystarczy wpisać ulicę, na której mieszkamy.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Placówka udziela pomocy psychologicznej w sprawach konfliktów rodzinnych, samobójstw, przemocy domowej i seksualnej, bezrobocia, a także wypadków i katastrof.
Kontakt: tel. 58 622 22 22, ul. Biskupa Dominika 25.

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień

Kryzys psychologiczny może wiązać się również z nadużywaniem alkoholu czy sięganiem po narkotyki. Gdyńskie OPiTU pomaga osobom borykającym się z uzależnieniami, a także prowadzi działania profilaktyczne. W ramach ośrodka funkcjonują poradnie, zajmujące się konkretnymi zagadnieniami:
– Poradnia Leczenia Uzależnień: ul. Chrzanowskiego 3/5, tel. 58 620 88 88,
– Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia: ul. M. Reja 2a, tel. 58 621 61 35,
– Dział Profilaktyki: ul. Chanowskiego 3/5, tel. 537 137 217.

W kwietniu ubiegłego roku OPiTU uruchomiło również telefon wsparcia. Funkcjonuje on w:

  • poniedziałek, wtorek i piątek (w godz. 10:00 – 15:00) pod numerem: 518 014 959
  • środa i czwartek (w godz. 9:00-14:00) pod numerem: 537 137 217
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne

W Gdyni funkcjonują trzy takie placówki: na KarwinachCisowie i Obłużu. Instytucje czynne są również w trakcie trwających obecnie ferii zimowych.

  • PPP nr 1: ul. Leopolda Staffa 10, tel. 58 622 09 42
  • PPP nr 2: ul. Chylońska 227, tel. 58 623 31 39 
  • PPP nr 3: ul. Płk. Dąbka 207, tel. 58 625 35 02 
Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży „Co u Ciebie?”

Gdyński Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży „Co u Ciebie?” funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 20:00 pod numerem telefonu: 585 008 885. Dyżury pełnią tam profesjonaliści, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Wśród nich znajdują się również psychoterapeuci gdyńskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Gdynia wspiera

Kontakt do miejsc, w których uzyskamy pomoc, mozna znaleźć również na stronie internetowej www.gdyniawspiera.pl. Witryna pokieruje nas do placówki najlepiej odpowiadającej na nasze potrzeby. Wystarczy poświęcić chwilę i wskazać problem, z jakim się borykamy, by otrzymać odpowiedni adres i numer telefonu do instytucji niosącej pomoc.

Czym jest „blue monday”? 

Termin „blue monday” w wolnym tłumaczeniu oznacza „przygnębiający poniedziałek”. Ukuł go brytyjski psycholog Cliff Arnall, nazywając w ten sposób najbardziej depresyjny dzień roku. Jego data wyznaczana jest na podstawie wzoru, który uwzględnia czynniki psychologiczne, gospodarcze i meteorologiczne. Blue monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia, a zatem tegoroczny będziemy „obchodzić” 18 stycznia.

Print Friendly, PDF & Email