Gdynia: O niezależnym życiu osób z niepełnosprawnościami

Gdynia: O niezależnym życiu osób z niepełnosprawnościami
Fot. Magdalena Czernek

„Niezależne życie” – pod takim hasłem odbyło się II Gdyńskie Forum Środowisk Działających na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Wzięli w nim udział m.in. osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny i opiekunowie, a także przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działających na ich rzecz. Wydarzenie zorganizowało 10 gdyńskich organizacji pozarządowych.

II Gdyńskie Forum Środowisk Działających na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami odbyło się w poniedziałek, 4 grudnia w Konsulacie Kultury. Uczestnicy wydarzenia spotkali się, by rozmawiać na temat rozwiązań i form wsparcia niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami.

– W tym roku temat przewodni forum to „Niezależne życie”. Organizujemy się wspólnie, żeby pokazać, jak współpracujemy. Każdy dokłada swoją cegiełkę do działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin, dorosłych osób zależnych i dzieci. Bardzo się cieszymy, że udało nam się spotkać po drugi raz. Będziemy mówić o różnych aspektach, które wpływają na to, żeby dzieci i osoby w tej chwili zależne od innych mogły osiągać niezależność. To m.in. komunikacja czy dostęp do mieszkalnictwa wspomaganego. Chcemy pokazać, co robi nasze miasto, co my robimy, jak budujemy nową, lepszą przyszłość dla tej grupy. To forum sieciowania organizacji, tworzących wspólne projekty i pomysły – mówi Aneta Narloch z fundacji „Wielkie Rzeczy”, organizatorka forum.

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć wraz z Kacprem i Mileną podczas otwarcia II Gdyńskiego Forum Środowisk Działających na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami / Fot. Magdalena Czernek

Forum otworzył wiceprezydent Michał Guć, który przywitał zgromadzonych i podkreślał, jakie znaczenie mają tego typu spotkania.

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Takie spotkania są ważne po to, żebyśmy zdiagnozowali, co możemy wspólnie zrobić, o co musimy zabiegać. Bo w jedności siła. To forum na rzecz niezależnego, godnego życia osób z niepełnosprawnościami. Kiedy patrzę na to, jakie zmiany zachodzą na przestrzeni lat, to myślę, że dzisiaj jesteśmy w takim momencie, że nasze zamierzenia są realne. I mówię to ze świadomością, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Natomiast  działania podejmowane przez Państwa, organizacje pozarządowe, samorządy i państwo nie są jeszcze doskonałe, ale  wszystko idzie to w dobrym kierunku – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Następnie wykład inauguracyjny wygłosiła Katarzyna Świeczkowska, członkini Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnością. Mówiła on m.in. ICF, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia. Kolejnym punktem była debata „Krok zakrokiem – droga do niezależnego życia”. Nie zabrakło również panelu eksperckiego „Co nowego w przepisach dotyczących osób zniepełnosprawnościami i ich opiekunów w 2024”. Forum zakończył występ Teatru Biuro Rzeczy Osobistych, który tworzą osoby z niepełnosprawnością. Wydarzenie uświetnił też występ Natalii Lewandowskiej.

Spotkanie zorganizowało 10 gdyńskich organizacji pozarządowych. To m.in. fundacja „Wielkie Rzeczy”, stowarzyszenie „Dom Marzeń”, Fundacja Adapa, Centrum Integracja Gdynia, stowarzyszenie „Dlaczego NIE”, Gdyńscy Rodzice Rodzicom czy fundacja L’ArcheGdynia. Dla nich to okazja do wymiany informacji i podsumowania projektów, które realizują w ze środków PFRON-u, a które są w dyspozycji Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Uczestnicy II Gdyńskiego Forum Środowisk Działających na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami podczas spotkania w Konsulacie Kultury. Wśród nich m.in. Beata Wachowiak-Zwara – pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością i Magdalena Biegańska z Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni / Fot. Magdalena Czernek

– Temat niezależnego życia, decydowania o sobie jest dla nas bardzo ważny, dlatego dziś tutaj jesteśmy. Jako fundacja L’Arche zbudowaliśmy i prowadzimy dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i mieszkających z nimi asystentów. Forum to przestrzeń współpracy, wymiany doświadczeń i integracji organizacji pozarządowymi w Gdyni, które skupiają uwagę na osobach z niepełnosprawnościami – podkreśla Anna Jaroszewska, dyrektor fundacji L’Arche w Gdyni.

W tym roku forum było połączone z przeprowadzanymi co cztery lata wyborami do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wchodzi do niej czworo przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wyniki zostaną przedstawione prezydentowi i wiceprezydentom Gdyni, którzy podejmą decyzję i ogłoszą je stosownym zarządzeniem.

Na zdjęciu głównym: Wykład inaugurujący II Gdyńskie Forum Środowisk Działających na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami wygłosiła Katarzyna Świeczkowska, członkini Gdyńskiej Rady Rodziny z Niepełnosprawnością / Fot. Magdalena Czernek
Print Friendly, PDF & Email