Gdynia: Komandosi walczą z rakiem

Gdynia: Komandosi walczą z rakiem
Fot. Przemysław Kozłowski

Z początkiem listopada – Międzynarodowego Miesiąca Walki z Męskim Rakiem, rozpoczęła się pełna atrakcji kulminacja 14. edycji kampanii „Odważni Wygrywają”, organizowanej przez Fundację „Gdyński Most Nadziei”. W ramach projektu na plaży Śródmieście wylądował w sobotę desant komandosów Formozy, by poprowadzić trening samoobrony i informować o profilaktyce raka jąder.

„Odważni wygrywają” to całoroczny projekt edukacyjny skoncentrowany na profilaktyce raka jąder, zainspirowany historią młodego gdynianina Kuby, i realizowany przez Fundację Gdyński Most Nadziei. Jego kulminacja przypada na listopad –Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem.

– To jest kulminacja 14. edycji, ponieważ działamy cały rok. Z tym że nasze całoroczne działania skupione są głównie na edukacji szkolnej. Jeździmy na prelekcje – to wszystko się dzieje w grupach czy szkolnych, czy firmowych, czy organizacyjnych. W listopadzie, na koniec roku jest podsumowanie i jak najwięcej wydarzeń, żeby tych mężczyzn ściągnąć do nas – opowiada Agnieszka Krasnowska z Fundacji Gdyński Most Nadziei. – Dzisiaj, oprócz oczywiście najważniejszego wydarzenia, czyli treningu z samymi komandosami, zapraszamy na herbatę, ciastka i rozmowę o profilaktyce – można się nauczyć samobadania. Jesteśmy otwarci na każde pytania, na każde rozmowy, na każdego chętnego, który jest zainteresowany męskim zdrowiem.

Samoobrona przed rakiem, samoobrona przed atakiem

Sobota, 4 listopada, godzina 10:00. Na plażę Śródmieście w Gdyni, w pomarańczowym świetle i dymie rac, wpływają dwa pontony, z których wyskakują na piach komandosi Jednostki Specjalnej Formoza w mundurach polowych i kominiarkach. Na brzegu czeka na nich około pięćdziesięcioro osób chętnych by sprawdzić się w wyczerpującym treningu wojskowym i poznać podstawy samoobrony w oparciu o izraelski system walki krav maga oraz samoobronę przed rakiem, czyli sposoby badania jąder. Są tu zarówno mężczyźni, jak i kobiety i dzieci, bo profilaktyka raka to nie tylko sprawa panów, ale i ich partnerek. A dzieci? Wiadomo, czym skorupka za młodu…

– Ruszać się! Ma być mi gorąco od samego patrzenia na was… Z życiem, ja bym w tym czasie już zdążył fajkę zapalić… Uwaga, ogień karabinów maszynowych! Uciekamy z plaży, szybciej!… Żołnierz walczy do końca! – pohukuje zachrypłym głosem prowadzący trening komandos, motywując do wysiłku i dania z siebie wszystkiego.

Zebrani na plaży robią deski, pompki, brzuszki, skoki, przysiady, biegają, przypychają się, przenoszą w grupach ważące około 200 kg pontony. To podobne ćwiczenia, choć dostosowane do najsłabszych, jakie przechodzą na treningach komandosi. Po półgodzinnej rozgrzewce zaczyna się lekcja samoobrony. Zanim prowadzący zajęcia komandos pokaże chwyty, bloki i ciosy, tłumaczy, że przede wszystkim należy unikać zagrożenia, przechodząc np. w podejrzanej sytuacji na drugą stronę ulicy, a nie narażać się na kontakt z dziwnie zachowującym się osobnikiem. A gdy już do ataku dojdzie, to bronić się wszystkim, co jest pod ręką – koszem na śmieci, butelką, patykiem, wkładać palec w oko, walić pięścią w szczękę, kopać w krocze, choć w całym tym zamieszaniu chodzi przecież o ochronę jąder.

– Dzięki nam, jak pan sam powiedział – chłopakom z jajami, próbujemy przekonać tę męską część społeczeństwa, która może się jeszcze wstydzi, do tego aby się nie bać badania siebie w kierunku wykrycia ewentualnego raka jąder. Badanie jest bardzo proste, bardzo przyjemne, można również poprosić swoją partnerkę o to – tłumaczy udział komandosów w kampanii „Odważni wygrywają” kmdr ppor. Michał Synak, rzecznik prasowy Formoza. – Jednostka Wojskowa Formoza jest jednostką wojskową specjalną, więc my w sposób aktywny, najczęściej na świeżym powietrzu, lubimy przeprowadzać tego typu wydarzenia. Bardziej tu chodzi, żeby trochę wyjść z domu, poruszać się, a przy okazji wesprzeć i rozpropagować tę szczytną akcję, jaką jest profilaktyka raka jąder.

Jak dodaje komandos, żołnierze przechodzą, podobnie jak każdy pracownik również w cywilu, okresowe badania lekarskie. Ale badania te nie obejmują badania jąder, dlatego tak ważna jest samodyscyplina i samoprofilaktyka.

– Według nas, komandosi, trenerzy i wszyscy ludzie związani mocno z aktywnością fizyczną, która oczywiście też jest rodzajem profilaktyki zdrowotnej, są pewnego rodzaju autorytetami. To są ludzie silni, odważni, czyli taka trochę kwintesencja męskości, która też sprawia i pomaga młodym mężczyznom zadbać o własne zdrowie – dodaje Agnieszka Krasnowska i zaprasza na kolejne listopadowe wydarzenia.

  • 2-30 listopada – wystawa fotograficzna #badajjajka w ramach współpracy z fundacją Kochasz dopilnuj – w przestrzeni „Riviera Sztuki” Centrum Handlowego Riviera,
  • 13 listopada, godz. 19.00 – trening rugby – ćwiczenia z czterokrotnym Mistrzem Polski – rugbistami z Rugby Club Arka Gdynia na Międzynarodowym Stadionie Rugby w Gdyni, ul. K. Górskiego,
  • 19 listopada, godz. 11.00 – odważne morsowanie – rozpoczęcie sezonu morsowania z trenerem Adrianem Hoffmanem ,,Poziom Wyżej’’. Gdańsk Brzeźno, plaża, koniec ul. Hallera.

Projekt „Odważni wygrywają” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Gdyni i finansowany ze środków Miasta Gdyni. Więcej o kampanii na stronie odwazni.com.

Więcej zdjęć i materiałów video znaleźć można na gdynia.pl

Print Friendly, PDF & Email