Gdańsk: XXII Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim

Gdańsk: XXII Wielki Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim
Mat. prasowe

W najbliższą niedzielę, 12 czerwca Park Oruński zamieni się w radosną i kolorową przestrzeń pełną atrakcji dla całej rodziny. W programie występy teatralne, warsztaty, nauka pierwszej pomocy, poczęstunek, konkurs z nagrodami, wystawa plenerowa poświęcona historii dzielnicy i spacer historyczny po Oruni.  

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 koncertem muzyki chopinowskiej z cyklu Romantyka Fryderyka. W zbliżający się weekend atrakcje czekają też na mieszkańców Oliwy, Kokoszek, Przymorza Wielkiego, Przeróbki i Strzyży.

Wydarzenie wraca po 2-letniej przerwie, a tradycja festynów rodzinnych w Parku Oruńskim sięga 1998 roku. Festyn jest skierowany do mieszkańców dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce oraz całego Gdańska i regionu, a gromadzi co rok około 1000 uczestników. Organizacji festynu, jak co roku podjął się szereg organizacji i działaczy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych „Orunia” we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, Amber Expo oraz Radą Dzielnicy i Strażą Miejską.

Romantyka Fryderyka i klimat retro

Wielki Festyn Rodzinny poprzedzi koncert Romantyka Fryderyka, podczas którego na patio przy ulicy Nowiny 2b, wystąpi pianista Piotr Pawlak. Festyn rozpocznie się po koncercie, około godz. 13:00.

Na patio od tej godziny swoje umiejętności na fortepianie prezentować będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego na Oruni. Odwiedzający patio usłyszż również collage utworów w klimacie retro w wykonaniu trójmiejskiej pianistki Haliny Cichoń-Haras.

W Altanie Parku Oruńskiego będzie można oglądać teatralizowane widowisko muzyczne pt. „Lata 20., lata 30.” oparte na najpiękniejszych piosenkach lat 20 i 30 XX wieku, takich jak „Zimy drań”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość Ci wszystko wybaczy” i wielu innych. Teatr GAK zaprezentuje w Altanie także performatywne działania aktorskie w klimacie retro, podczas których szczudlarze i aktorzy instytucji przywołają nastrój ubiegłego stulecia. Tamże wystąpią również dzieci z grupy teatralnej Teatr GAK Junior. Młodzi aktorzy przedstawią dialogi ze „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry, które nawiążą do retro klimatu festynu.

Na terenie Parku Oruńskiego organizowane będą także warsztaty kapelusznicze. W strefie gier będzie można bezpłatnie zagrać w badmintona, boule czy krykieta. W Amfiteatrze Orana przez cały dzień prezentowany będzie program artystyczny przygotowany przez lokalne przedszkola i szkoły.

Medale Kawalera Syrenki Oruńskiej

Ważnym wydarzeniem podczas niedzielnej imprezy będzie uroczyste wręczenie honorowego odznaczenia – Medalu Kawalera Syrenki Oruńskiej. Nagrodę tę uzyskuje wybitna osobowość, która szczególnie zasłużyła się dla Oruni. Laureatami tej nagrody zostali m.in. profesor Jerzy Samp, artysta Jan Misiek czy lokalna działaczka społeczna Urszula Szkutnik.

Przeszłość Oruni w plenerowej odsłonie

Podczas niedzielnego festynu w Parku Oruńskim nastąpi inauguracja 6. edycji projektu Historie Gdańskich Dzielnic prowadzonego przez Muzeum Gdańska. Tego dnia, o godz. 15.00 otwarta zostanie wystawa plenerowa, która w tym roku została poświęcona historii dzielnicy Orunia–Święty Wojciech–Lipce. Po otwarciu zaplanowany jest 90-minutowy spacer z przewodnikiem Ryszardem Kopittke szlakiem najważniejszych zabytków i innych ciekawych miejsc Oruni. Do 1 września wystawę będzie można zobaczyć na terenie Parku Oruńskiego, a następnie przy kościele św. Ignacego.

Więcej informacji o tegorocznej odsłonie Historii Gdańskich dzielnic można znaleźć na stronie wirtualnego biura prasowego Muzeum Gdańska.

Festyn zakończy się koncertem zespołu Orana Music, który odbędzie się o godzinie 18:00.

Parkingi w pobliżu Parku Oruńskiego zostaną zamknięte na dzień festynu, częściowo zostanie też ograniczony ruch drogowy, zalecany jest dojazd komunikacją publiczną.

Imprezie patronuje Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz a w przeszłości również śp. prezydent Paweł Adamowicz. Tegorocznymi sponsorami głównymi są Amber Expo, GAK, Remed Lectus i Bank Spółdzielczy w Sztumie.

Viva Oliva!

Wielkie święto jednej z najstarszych dzielnic Gdańska – Oliwy, odbędzie się po raz 11. w sobotę, 11 czerwca. Tego dnia ul. Opata Jacka Rybińskiego zamieni się w deptak pełen atrakcji. Ponad 70 partnerów: artystów, rzemieślników, przedsiębiorców, instytucji, gastronomików, organizacji pozarządowych itp. włączy się aktywnie we wspólne świętowanie.

Wspólne świętowanie rozpoczyna się o godz. 12.00. Organizator – Fundacja Wspólnota Gdańska, zaprasza na koncerty w parkowej altanie i na Placu Inwalidów Wojennych, gry plenerowe i spacery z lokalnymi przewodnikami, prezentacje partnerów na stoiskach przy ul. Opata J. Rybińskiego, pchli targ dla dzieci, warsztaty i zabawy, pokazy i treningi sportowe, podglądanie malarzy podczas pleneru, turniej piłki nożnej, bookcrossing, wymiankę roślinną i wiele innych!

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.gdansk.pl.

Kolejowy festyn w Kokoszkach

W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w godz. 10.00-14.00, odbędzie się trzecia już edycja festynu „Kolejowe Kokoszki” organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej. Wydarzenie zaplanowano na terenie Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy ul. Azaliowej, która stała się na przestrzeni ostatnich lat sercem dzielnicy. Podczas festynu zaprezentują się  lokalne kluby sportowe, które przygotowały różne konkurencje i zabawy. Na miejscu będą również wozy Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, a także policyjne motory służące na co dzień funkcjonariuszom z Wydziału Drogowego komendy miejskiej w Gdańsku. Będzie więc okazja, by się „przymierzyć” i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Fundacja Obudź Nadzieję zapewni natomiast popularne wśród najmłodszych dmuchańce. Nie zabraknie też mini ciuchci.

W trakcie imprezy będzie też można wyrobić Kartę Mieszkańca upoważniającą jej właścicieli do wielu zniżek w mieście, a także dowiedzieć się, dlaczego warto zameldować się w naszym mieście, i w tej konkretnej dzielnicy.

Więcej informacji o festynie można znaleźć na www.gdansk.pl

Festyn w dzielnicy Przeróbka: Dzień Flisaka

Rada Dzielnicy zaprasza na IX Dzień Flisaka, w najbliższą sobotę, 11 czerwca, od godz. 12. Będzie się działo – w ramach sąsiedzkiej biesiady zaplanowano, z myślą o najmłodszych, m.in. lokalny festiwal kolorów i baniek mydlanych oraz teatrzyk kukiełkowy „Qfer”. O animacje dla dzieci zadba z kolei Grupa Teatralia. Na scenie wystąpią natomiast: Joanna Borchardt i Valeria Filipov.

Na festynie nie zabraknie też poczęstunku, w tym kiełbasek z grilla, popcornu i waty cukrowej. Zabawę zaplanowano na terenie betonowego boiska przy ul. Siennej.

Przymorze Wielkie

Rada Dzielnicy Przymorze Wielkie, wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, zapraszają na eko-festyn sąsiedzki w sobotę, 11 czerwca, w godz. 11-14, przy ul. Jagiellońskiej 11.

Wśród wielu atrakcji zaplanowano m.in. warsztaty ekologiczne, wymianę książek i planszówki, wymianę kwiatów, konsultacje ze stylistką, a także dmuchaną zjeżdżalnię i pokazy żonglowania. Będzie też grill, dobra muzyka, kawa i słodkości w ramach poczęstunku. Przygotowano też kiermasz rzemiosła artystycznego, spektakl teatralny, stoisko Lokalnego Centrum Wolontariatu i Kręgi Wsparcia.

Festyn na Strzyży

W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, w godz. 15.00-20.00 odbędzie się festyn parafialny przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na gdańskiej Strzyży. W programie m.in. psie zaprzęgi, pokaz straży pożarnej, loteria fantowa, w której każdy los wygrywa oraz poczęstunek. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Igor Tracz, mistrz świata w wyścigach psich zaprzęgów.

Print Friendly, PDF & Email