Gdańsk: Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ. Dostępny także dla osób z niepełnosprawnością.

Gdańsk: Kiosk dla zdrowia w siedzibie NFZ. Dostępny także dla osób z niepełnosprawnością.
Fot. mat. prasowe pomorski NFZ

Przy okazji wizyty w Pomorskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 69 można skorzystać z usług kiosku profilaktycznego. Bezpłatnie wykonać pomiary medyczne, np. ciśnienie krwi, skład masy ciała, a uzyskane wyniki pomiarów omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia.

Jakie badania można wykonać w kiosku zdrowia? 

Samoobsługowe kioski profilaktyczne funkcjonują w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od listopada 2021 roku. Na Pomorzu działa jeden – w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. Do końca lipca 2023 roku z pomiarów medycznych w kiosku skorzystało około 1,3 tysiąca osób.

Kioski profilaktyczne przeznaczone są dla osób dorosłych, także dla osób z niepełnosprawnością. Można w nich wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Te podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Bezpłatna analiza składu ciała

Analiza składu ciała dotyczy poziomu tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone może doprowadzić do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii. Określony na podstawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała – BMI, jest istotny, dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa ponad normę jest wartość BMI, tym większe ryzyko zachorowania.

Monika Kierat: Wizyta w kiosku może być początkiem zmiany stylu życia
Wizyta w kiosku profilaktycznym to zaledwie kilkanaście minut, uzyskane wyniki pomiarów wydrukowane bezpośrednio w kiosku można omówić na miejscu z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia – mówi Monika Kierat, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku.

– Z wizyt w kiosku korzysta coraz więcej osób – dodaje Monika Kierat. – Ten zestaw pomiarów który można u nas wykonać, może być dobrym początkiem do zmiany stylu życia. Każdy kto wykona pomiary, może skorzystać z pomocy doradcy, który wytłumaczy co oznaczają konkretne wyniki, doradzi jakie zmiany możemy wprowadzić w codziennym życiu, a w przypadku gdy parametry okażą się złe, na przykład występuje duża nadwaga, czy wysokie ciśnienie tętnicze, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania.

Każda z osób, które odwiedzi kiosk profilaktyczny otrzyma pakiet informacji na temat badań profilaktycznych, miejsc w których można je wykonać i świadczeń medycznych. Dla osób regularnie korzystających z kiosku profilaktycznego NFZ przygotował prezent niespodziankę.

Kiosk profilaktyczny zlokalizowany jest w Sali Obsługi Klienta Pomorskiego NFZ przy ul. Podwale Staromiejskie 69 w Gdańsku.

Czynny w poniedziałek 8.00-18.00, od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Print Friendly, PDF & Email