Czy Polacy są romantyczni?

Czy Polacy są romantyczni?
Fot. pixabay.com

Kobiety odczuwają ją bardziej emocjonalnie, potrzebują czułości i bliskości. Mężczyźni podchodzą do niej bardziej racjonalnie i zadaniowo. Miłość – to dla każdego z nas coś innego. Już jutro największe święto zakochanych na świecie, z tej okazji portal Sympatia.pl sprawdził na ile romantyczni są mieszkańcy naszego kraju.

Ostatnie tego typu obliczenia przeprowadzono w 2005 roku, jest to pierwsze od przeszło piętnastu lat badanie dotyczące miłości na tak szeroką skalę. Aż 90% Polaków uważa, że miłość nadaje życiu sens – wykazują wyniki przeprowadzonej ankiety zatytułowanej „Jak kochają Polacy?”. W badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia udział wzięła grupa 1016 respondentów, wyłonionych ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

Gdzie według Polaków można odnaleźć prawdziwą miłość?

Co czwarty ankietowany przyznał, że swoją sympatię poznał poprzez rodzinę bądź w gronie znajomych. Internet połączył w pary zaledwie 18% badanych, wspólna praca 14%, a instytucje oświatowe tj. szkoła, uczelnia – co dziesiątego ankietowanego.

Co kieruje wyborem drugiej połowy?

Wbrew wszelkim stereotypom, nie na wygląd, a na charakter zwraca Polak uwagę, tak opowiedziało aż 92% badanych. Wśród najpopularniejszych cech charakteru wyróżnia się uczciwość, prawdomówność czy dobroć. Liczy się także inteligencja (82%) i osobowość (89%). Mniej istotne okazały się sprawy typu kolor skóry (29%), wyznanie (39%) czy narodowość (34%).

Jakie rodzaje miłości rozróżniają Polacy?

Zdecydowanym fenomenem jest miłość partnerska, to odpowiedź 75% badanych. Na kolejnych miejscach znajduje się miłość do dzieci – 44 % oraz rodziny – 22%.

Czy posiadanie dzieci wpływ na relacje partnerskie?

Takie pytanie również postawiono przed ankietowanymi. Większość z nich – 72% – twierdzi, że dziecko jest spoiwem związku. Tylko trzynaście procent uważa, że pojawienie się nowego członka rodziny to poważna próba dla relacji partnerskiej. Pojawiły się również głosy mówiące o rozstaniu bądź separacji – 14%, a także o początku kryzysu – 13%.

Bez miłości nie można zbudować szczęśliwego związku – tak uważa większość badanych. Aż 72% ma za sobą tylko jeden/dwa związki, a 13% nie było do tej pory w żadnej partnerskiej relacji. Zaledwie 14% ankietowanych ma bogatsze doświadczenia w tej dziedzinie.

Badanie jasno wykazało, że Polacy to romantycy, tak stwierdziło ponad 69% ankietowanych. Wśród najbardziej romantycznych zachowań uplasowały się kolejno: kolacja przy świecach, niespodziewany pocałunek oraz zorganizowanie randki, a nawet podanie gorącej herbaty do łóżka podczas choroby. Według ankietowanych filarem udanego związku jest miłość – aż 80%, szacunek (76%) oraz zaufanie (75%). Tylko dla połowy badanych szczególnie ważny jest stosunek seksualny i szeroko rozumiana namiętność.

– Miłość kojarzy się z bliskością i tą w wymiarze emocjonalnym, poczuciem bezpieczeństwa, wsparcia, ale i fizycznym, jak przytulanie czy seks, który jest bardziej satysfakcjonujący, kiedy dwoje ludzi się kocha. Miłość to także dogłębne porozumienie, otwartość na drugą osobę, szczerość i lojalność – podsumowuje socjolog dr Julita Czernecka z Uniwersytetu Łódzkiego, opiekun merytoryczny przeprowadzonego badania.

Źródło:
Kamil Szubański/ PAP Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email