Bezpieczne kąpieliska #wGdyni

Bezpieczne kąpieliska #wGdyni
Fot. mat. prasowe

24 czerwca o godz. 9.30 na plaży Śródmieście załopotała biała flaga. Na pozostałych 3 kąpieliskach gotowość zostanie ogłoszona 1 lipca. To będzie sezon wypełniony atrakcjami. W wakacje będą rozgrywane cykliczne turnieje plażowej piłki siatkowej, nożnej oraz rugby. Zaplanowano także drugą edycję siatkarskiej Aktywnej Plaży.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Od 1998 roku za organizację kąpielisk w naszym mieście odpowiada Gdyńskie Centrum Sportu. W tym czasie nie zanotowano żadnych wypadków śmiertelnych. Kąpieliska znajdują się w 4 dzielnicach miasta. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (200 m) i Orłowo (100 m). Funkcjonują one każdego dnia w sezonie letnim w godz. 9.30-17.30. Nad bezpieczeństwem tych, którzy zażywają morskich kąpieli, czuwają ratownicy Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni w nowoczesny i profesjonalny sprzęt.

Po raz kolejny będzie też działać Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. Jest to zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników. Jeśli zajdzie taka potrzeba, grupa ta może bardzo szybko dotrzeć do poszkodowanego i udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponuje szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc.

Gdyńskie kąpieliska zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie, które koordynuje działania ratownicze na terenie województwa pomorskiego. Warto też codziennie sprawdzać, jakie warunki atmosferyczne panują na gdyńskich kąpieliskach. Dane są na bieżąco aktualizowane na stronie www.plaze.gdyniasport.pl. Przypominamy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz zapisania w telefonie numeru ratunkowego nad wodą: 601-100-100.

Pamelki na każdym kąpielisku

W ubiegłym roku pilotażowo na plaży Śródmieście pojawiły się dwie ogólnodostępne boje ratownicze. Poza godzinami pracy ratowników, jeśli zajdzie taka potrzeba, można z nich skorzystać, aby udzielić komuś pomocy. Wraz z bojkami, które znajdują się na specjalnych stojakach, przygotowano tablice informacyjne. Można tam znaleźć najważniejsze informacje na temat tego, jak bezpiecznie udzielić pomocy poszkodowanemu.

W tym roku tzw. „pamelki” pojawią się na wszystkich kąpieliskach, a więc również na Babich Dołach, w Redłowie i Orłowie.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą skorzystać z wózka kąpielowego. Amfibia jest dostępna na plaży Śródmieście, a chęć skorzystania z niej należy zgłosić dyżurującemu ratownikowi w godz. 9:30-10:30. Dzięki specjalnym kładkom osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dotrzeć niemal bezpośrednio nad wodę. Udogodnienia te są na plażach w Śródmieściu i Orłowie.

Sportowe atrakcje

Na plaży atrakcji będzie bez liku. Tradycyjnie dla entuzjastów aktywnego wypoczynku zaplanowano serię letnich aktywności. Nie zabraknie również spektakularnych, dużych wydarzeń, takich jak triathlonowe zawody Enea Ironman Gdynia (6–7 sierpnia), żeglarski festiwal Gdynia Sailing Days (8–24 lipca), nocny bieg Abott Night Run (5 sierpnia) czy siatkarski turniej Aktywna Plaża (22–24 lipca).

Na wszystkich chętnych czeka zaś Aktywne Lato – wakacyjny program aktywności przygotowany przez miasto i Gdyńskie Centrum Sportu. Wydarzenia odbywają się w lipcu i sierpniu na plaży Śródmieście. Program jest dostosowany do uczestników w różnym wieku. W poszczególne dni wykwalifikowani instruktorzy zorganizują bezpłatne turnieje siatkówki, piłki nożnej i rugby w plażowym wydaniu.

Turniej siatkówki plażowej w kategorii Open kobiet i mężczyzn
Terminy: 2, 9, 30 lipca, 20, 27 sierpnia.
Zapisy w godzinach: 9.00–9.20. 
Rozgrywki od godziny: 9:30.
Zajęte boiska numer: 1-6, w godzinach: 9.00–18.00.

Młodzieżowy turniej beach rugby
Terminy: 2, 9 i 30 lipca, 20 sierpnia.
Zapisy w godzinach: 10.30–11.00.
Rozgrywki od godziny: 11.00.

Młodzieżowy turniej beachsoccera 
Terminy: 2, 9, 31 lipca, 20, 28 sierpnia.
Zapisy w godzinach: 10.30–11.00.
Rozgrywki od godziny: 11.00.

Turniej siatkówki plażowej MIXT  
Terminy: 3, 10, 31 lipca, 21, 28 sierpnia.
Zapisy w godzinach: 9.00–9.20.
Rozgrywki od godziny: 9.30.
Zajęte boiska numer: 1, 2, 4, 5 w godzinach: 9.00–16.00.

Młodzieżowy turniej siatkówki plażowej  
Terminy: 3, 10, lipca, 21, 28 sierpnia.
Zapisy w godzinach: 10.30–11.00.
Rozgrywki od godziny: 11.00.
Zajęte boiska numer: 3, 6 w godzinach: 10.00–14.00.

Dodatkowo zostaną rozegrane dwa turnieje Open Beach Soccer w terminach 10 lipca oraz 21 sierpnia.

Plaża bardzo aktywna

GCS kontynuuje siatkarskie zmagania na plaży Śródmieście. Od 22 do 24 lipca na 9 boiskach do siatkówki odbędzie się druga edycja turnieju Aktywna Plaża. 22 lipca do rywalizacji staną zawodniczki i zawodnicy z kategoriach wiekowych U13 i U15, w weekend zaś w szranki staną zawodniczki i zawodnicy kategorii Open. Zapisy na wydarzenie potrwają do 8 lipca lub do wyczerpania limitu miejsc.

Poziom sportowy jak zawsze będzie wysoki. W ubiegłorocznej edycji na liście startowej znalazła się olimpijka z Rio MonikaBrzostek, multimedalistka mistrzostw Polski w siatkówce plażowej AgnieszkaWołoszyn, zdobywca Pucharu, Superpucharu Polski, dwukrotny mistrz Polski Przemysław Stępień czy mający za sobą występy w rozgrywkach FIVB World Tour Piotr Ilewicz.

Na najlepszych czekają nie tylko pamiątkowe puchary i medale, ale także atrakcyjne nagrody. Pula nagród finansowych sięga 15 tys. złotych. Zwycięskie zespoły otrzymają po 2,5 tys. zł. Nagrody finansowe trafią do zdobywców pierwszych ośmiu miejsc w kategorii. Do wygrania będzie także sprzęt sportowy – piłki oraz siatki.

Print Friendly, PDF & Email