Ach co za rok! Elbląski PZN podsumowuje roczne działania

Ach co za rok! Elbląski PZN podsumowuje roczne działania
Fot. nadesłane

Miniony rok dla Polskiego Związku Niewidomych z okręgu warmińsko-mazurskiego był wyjątkowo atrakcyjny. Szereg wykładów, spotkań i projektów sprawił, że niewidomi mieszkańcy naszego miasta nie mogli narzekać na nudę. Czas na roczne podsumowanie elbląskiego koła!

Projekt „Wsparcie osób niewidomych i niedowidzących ich rodzin i otoczenia” finansowany ze środków EFS prowadzony od maja 2018 roku pozwolił na prowadzenie szerokich działań skierowanych do członków koła, między innymi warsztaty rękodzieła, carvingu czy arteterapii.

– Każdy w tym roku mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Mnie zainteresowały i zachwyciły warsztaty carvingu, tj. sztuka dekorowania przyrządzanych potraw i stołu. Nigdy nie podejrzewałam siebie, że potrafię zrobić z owoców lub warzyw piękne pojedyncze kwiaty czy całe bukiety – opowiada skarbnik Maria Łechtańska.

W ramach projektu koło zorganizowało dwie dodatkowe inicjatywy. Pierwszą był wyjazd na 4-dniową wycieczkę do ziemi podlaskiej, połączony z „Warsztatami z zakresu gospodarowania własnym czasem poprzez sport i turystykę”. Drugim wydarzeniem był również wyjazd, tym razem do bydgoskiej opery na spektakl „Hrabina Marica”.

Poza projektem przez cały rok odłam Polskiego Związku Niewidomych realizował zadania z przygotowanego rocznego planu. Comiesięczne poniedziałkowe spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zapraszani goście i poruszane tematy jak najbardziej odpowiadały potrzebom osób z dysfunkcją wzorku. Odbyły się między innymi prelekcje dotyczące „Bezpieczeństwa na drodze osób niepełnosprawnych” prowadzone przez Inspektora Ruchu Drogowego, spotkanie z policyjnym psychologiem zatytułowane „Ostrożności nigdy za wiele”, prelekcja „Perswazja i manipulacja w sprzedaży i zagrożenia” prowadzona przez radcę prawnego czy w końcu wykład dietetyka dotyczący odżywania w okresie jesienno-zimowym.

Nie zabrakło również kulturalnych rozrywek. Członkowie koła odwiedzili lokalne kino i teatr, gdzie mogli obejrzeć kinowe hity, takie jak „Kler” czy „Dywizjon 303” oraz bezbłędne spektakle „Amadeusz”, „Premiera”, „Wesele i poprawiny” czy „Mężczyzna idealny”. Poza tym do wyboru mieli szereg aktywności fizycznych: pływanie, bowling, warcaby, szachy oraz brydż.

Dzięki otrzymanym środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych członkowie koła brali udział w szkoleniach organizowanych przez Okręg PZN w Olsztynie, w zakresie obsługi komputera, nauki pisma punktowego /brajla/ oraz arteterapii. Następnie sami zorganizowali warsztaty kulinarne, wokalno-muzyczne prowadzone przez zespół „Uśmiech”, a także kolejną wycieczkę, tym razem na trasie Sandomierz – Kazimierz Dolny – Lublin. Wiosną członkowie przebywali na turnusie rehabilitacyjnym w Ustroniu Morskim, a zimą na turnusie świątecznym w ośrodku rehabilitacyjnym „Fala” w pobliskiej Stegnie.

Z inicjatywy wolontariuszki Bożeny Chojnowskiej wprowadzono warsztaty krawieckie. Dzięki nim uczestniczki przygotowały mikołajkowe upominki, a następnie świąteczne prezenty wręczone wszystkim uczestnikom spotkań wigilijnych. Nie obeszło się również bez walentynkowych serduszek i prezentów z racji Dnia Kobiet.

– Te warsztaty to radość bycia razem, śpiew i dużo zabawy – podkreśla Prezes Koła Janina Maksymowicz.

Nowy 2019 rok zapowiada się nie mniej interesująco. Członkowie koła rozpoczynają go kolejnym projektem, tym razem dla osób zainteresowanych pracą na otwartym rynku pracy „Ruszamy do aktywności”.

Print Friendly, PDF & Email