Senior: Toruń przyjazny seniorom

Senior: Toruń przyjazny seniorom

W ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych osobom po 60 roku życia – „Miasto Seniorów”, przygotowanym przez Gazetę Wyborczą, najlepiej wypadł Toruń. Dziennikarze oceniali między innymi: czy starszym osobom wygodnie podróżuje się po swoich miastach, czy istnieje rada seniorów, uniwersytet trzeciego wieku i siłownie zewnętrzne.

W zestawieniu sklasyfikowano dwadzieścia jeden miast. Według przyjętych kryteriów oceny ważna była m.in. opieka socjalna i medyczna. W Toruniu seniorzy mogą bezpłatnie szczepić się przeciw grypie, i pneumokokom. W grodzie Kopernika setki osób starszych korzystają również z usług opiekuńczych w swoich domach, działa m.in. program zapobiegania upadkom.

Najwyższą liczbę punktów w skali całego kraju Toruń otrzymał w kryterium: Co miasto robi dla seniorów. Przewagę dała również prognozowana długość dalszego życia w Toruniu po 60 r. ż. – wyniosła 22, 24 lata.

Pierwszą pozycję w rankingu Toruń dzieli z Białymstokiem, który uzyskał taką samą liczbą punktów w ogólnej klasyfikacji. Podając za Gazetą Wyborczą – średnia ocena wynosi 100 procent, – jeżeli dane miasto ma wynik powyżej tej liczby oznacza to, że odbiega od średniej badanych ośrodków. Kategorie stworzono na podstawie kilkunastu pytań i danych GUS.

Podium uzupełnia Radom. Na kolejnych miejscach znalazły się takie miasta jak: Rzeszów, Kraków, Lublin, Gdańsk, Wrocław i Poznań. Pierwszą dziesiątkę zamyka Płock.

Źródło: torun.pl

  Red Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18825 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.