Odszedł przyjaciel niepełnosprawnych

Odszedł przyjaciel niepełnosprawnych

Zmarł Jean Vanier – kanadyjski działacz społeczny, filantrop, doktor filozofii oraz założyciel wspólnoty L`Arche i współzałożyciel ruchu Wiara i Światło. 7 maja odszedł w gronie najbliższych przyjaciół. Jak wyglądała jego droga i czym zajmowały się organizacje, które założył?

Jean Vanier urodził się 10 września 1928 roku w Genewie. Ukończył Królewską Szkołę Royal Navy w Darthmouth. Po ukończeniu szkoły pływał na okrętach, gdzie zdobył tytuł midszypmena (odpowiednik podchorążego w niektórych marynarkach wojennych). W 1905 r. odszedł ze służby wojskowej i dołączył do wspólnoty Woda Żywa, którą prowadził o. Thomas Philippe OP w miejscowości Soisy-sur-Seine we Francji. W 1952 roku został dyrektorem tej wspólnoty, ale 4 lata później odwołano go z tego stanowiska. Chwilowo również wykładał etykę w St. Michael`s College Uniwersytetu w Toronto. Od 1964 roku zamieszkal w Trosly- Breuil, gdzie dał początek swojej wspólnocie L`Arche, a w 1971 roku, na pielgrzymce do Lourdes wraz z Marie-Hélène Mathieu założył ruch Wiara i Światło.

W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Templetona (wyróżnienie przyznawane co roku osobom indywidualnym za wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia przez prace dydaktyczne lub odkrycie).

Pod koniec życia chorował na nowotwór tarczycy. Po usunięciu guza, przez kilka miesięcy leżał w szpitalu aż do 7 maja, kiedy zmarł w wieku 90 lat. W ostatnich chwilach towarzyszyły mu osoby najbliższe ze wspólnot L`Arche.

Czym dokładnie były organizacje, które stworzył?

L`Arche na przestrzeni lat z jednej wspólnoty stała się całą federacją, która na dzień dzisiejszy liczy aż 154 grup w 38 krajach, 4 z nich znajdują się również w Polsce. Główną misją stowarzyszenia jest współpraca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie na podstawie tworzenia domów pomocy społecznej, mieszkań chronionych, placówek terapeutycznych i ośrodków wsparcia dziennego. W domach tworzonych przez organizację asystenci żyją wraz z osobami niepełnosprawnymi, dzieląc przy tym życie w rodzinnej atmosferze. Sam Vanier, rozpoczął działalność mieszkając wraz z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami.

Według filozofii L`Arche, każdy człowiek bez względu na swoją sprawność intelektualną jest wartościowy.

„Wiara i Światło” jest międzynarodowym ruchem świeckim, związanym z Kościołem Katolickim. Jego działalność w głównej mierze, opiera się na regularnych spotkaniach ok. 10-40 osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i bliskich przyjaciół, gdzie wspólnie wspierają się omawiają problemy życia codziennego oraz duchowego, a także skupiają się na wspólnej modlitwie. Oprócz cyklicznych zebrań, mających miejsce najczęściej w pobliskich parafiach, stowarzyszenie organizuje między innymi: wakacyjne obozowiska, formacje oraz pielgrzymki.

Pogrzeb Jeana Vanier odbędzie się w Trosly-Breuil w czwartek (16 maja) o godzinie 14:00.

Oprac. Aleksandra Sasin
Źródło: larche.org.pl
Fot. Jean Vanier (Facebook)