Gdańsk: Światowy Dzień Wody - 22 marca

Gdańsk: Światowy Dzień Wody - 22 marca
Fot. pixabay.com

Dziś przypada Światowy Dzień Wody – święto ustanowione w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Zwraca ono uwagę na problem braku dostępu dużej części populacji do czystej i bezpiecznej wody. W tym roku hasło przewodnie obchodów związane jest ze znaczeniem wody w kontekście zmian klimatycznych. 

Zasoby wody pitnej na Ziemi kurczą się z każdym rokiem. Mieszkańcy Gdańska są jednak w szczęśliwej sytuacji, ponieważ woda, która płynie z kranów jest dobrej jakości i mamy jej pod dostatkiem.

Woda w Gdańsku w 100% spełnia rygorystyczne normy jakości UE. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie SNG w 2019 r. już połowa gdańszczanek i gdańszczan zadeklarowała, że pije kranówkę. Światowy Dzień Wody to jednak dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować i doceniać. Gdańszczanom idzie to coraz lepiej. W 1992 roku przeciętny mieszkaniec Gdańska zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś zużywa ok. 105 litrów.

– 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Wspólnie z moimi współpracownikami, prosto z #zostanwdomu, zachęcamy do picia naszej gdańskiej kranówki. Warto jeszcze raz przypomnieć, że woda w naszych kranach jest całkowicie bezpieczna i bez obaw możemy z niej korzystać – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zaopatrzenie w wodę Gdańska i Sopotu opiera się na ujęciach wody podziemnej i powierzchniowej. Główne zaopatrzenie stanowią ujęcia wód głębinowych, ujmujących przede wszystkim wodę czwartorzędową. Podstawowe ujęcia to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Gdański wodociąg zasilany jest także wodą powierzchniową, pochodzącą z ujęcia wody w Straszynie.
Na terenie Sopotu Saur Neptun Gdańsk eksploatuje trzy ujęcia wód głębinowych – Bitwy pod Płowcami, Brodwino i Nowe Sarnie Wzgórze, których wody zasilają również gdański system wodociągowy.

– Gdańsk dzięki swojemu położeniu ma do dyspozycji ponad 83% wody, która pochodzi z ujęć głębinowych, a niespełna 17 % z ujęcia powierzchniowego zlokalizowanego w Straszynie. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska mogą korzystać na co dzień z wody o bardzo dobrej jakości – zaznacza Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk. 

Czy woda z kranu jest dziś bezpieczna?

Światowa Organizacja Zdrowia w swojej publikacji z dnia 2 marca 2020 r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) poinformowała, że obowiązujące procedury i środki są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej, a proces dezynfekcji wody zapewnia szybką utratę aktywności wirusa COVID-19.

Stosowane w SNG metody uzdatniania wody są nowoczesne i powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa wod-kan. Są to w zależności od stacji uzdatniania: filtracja, koagulacja, utlenianie oraz dezynfekcja wody związkami chloru czy promieniowaniem UV. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo sanitarne wody zarówno pod względem obecności wirusów, jak również innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Wartym podkreślenia jest także fakt, że wirusy z rodzaju Koronawirus nie są czynnikiem wywołującym choroby wodnozależne.

Magdalena Rusakiewicz
Saur Neptun Gdańsk
Print Friendly, PDF & Email