Gdańsk: Najlepsi „Obywatele Seniorzy” odbiorą nagrody

Gdańsk: Najlepsi „Obywatele Seniorzy” odbiorą nagrody
Fot. Adminstrator

Jutro, 25 kwietnia o godzinie 12.00 w sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku przy ul. Okopowej nr 21/27 laureaci Wojewódzkich Eliminacji I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Obywatel Senior” odbiorą nagrody. Pilotaż tego konkursu miał miejsce w Gdańsku, a jego pomysłodawcami są „srebrne gdańszczanki i gdańszczanie”.

W programie środowej uroczystości jest m. in występ grupy teatralnej Srebra Nitka z Wejherowa, a także przemowy i poczęstunek. Będzie okazji, by porozmawiać z pomysłodawcami tego przedsięwzięcia, czyli członkami Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, którzy nie chcieli, by wszystkie decyzje podejmowano za nich. Realizując olimpiadę pragną zachęcić swoich rówieśników do aktywności i do dzielenia się z innymi życiową, seniorską wiedzą oraz doświadczeniem. Konkurs ma też na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat samorządu, dlatego uczestnicy olimpiady spotykali się i rozmawiali z samorządowcami.

– To bardzo ważna inicjatywa, która pokazuje, jak wielki potencjał mają seniorzy i jak wiele możemy się od nich nauczyć. Już teraz gratuluję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom oraz zapraszam do kolejnych edycji tego konkursu – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Srebrni Obywatele dają nam wszystkim wzór zaangażowania i aktywności. Niech ta moc promieniuje z Gdańska na Pomorze, w Polskę i świat. Wszyscy jesteśmy z Was bardzo dumni!

W eliminacjach do pierwszej w Polsce Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” wzięło udział ponad siedemdziesięciu uczestników w wieku 60 +. Najstarsi przekroczyli 80 rok życia.  

Ale Olimpiada to nie jedyny przejaw aktywności obywatelskiej seniorów. To także na ich prośbę tworzona jest w Gdańsku Senioralna Rada Miasta. Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczną się już wkrótce – 7 maja i potrwają do 8 czerwca.

„Srebrni radni” mają m. in. zapobiegać i przełamywać marginalizację czy dyskryminację seniorów oraz budować autorytet najstarszych mieszkańców. Będą też wspierać ich aktywność, zajmą się profilaktyką i promocją zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijaniem form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieraniem różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Skupią się także na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan.

  Anna Mizera–Nowicka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18022 

Print Friendly, PDF & Email