Gdańsk: Model na rzecz Równego Traktowania

Gdańsk: Model na rzecz Równego Traktowania
Fot. Adminstrator

Blisko 100 osób i organizacji było zaangażowanych w wypracowanie diagnoz i rekomendacji Modelu na rzecz Równego Traktowania, które sprawią, że Gdańsk będzie miejscem przyjaznym dla każdej osoby bez względu na jej płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe oraz religię lub bezwyznaniowość.

Dążąc do utworzenia w naszym mieście przestrzeni sprzyjającej różnorodności i równości, we wrześniu 2017 r powołano w Gdańsku, pierwszy w Polsce, międzysektorowy i interdyscyplinarny zespół do wypracowania Modelu na rzecz Równego Traktowania.

–  Model przenosi regulacje ustawowe dotyczące równego traktowania w Polsce na poziom lokalny, zgodnie z potrzebami zdiagnozowanymi w Gdańsku. Ma uporządkować przepisy, tak, by każdy z nas miał przekonanie, że miasto Gdańsk jest jego miastem i miastem dla wszystkich – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej –Miejska polityka równych szans, ma na celu również eliminowanie wszelkich przejawów dyskryminacji i oznacza propagowanie pełnego i równego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach społecznych.

Model na rzecz Równego Traktowania obejmuje diagnozę sytuacji oraz propozycje rozwiązań dla poniższych obszarów różnorodności:

– płeć,

– wiek,

– niepełnosprawność,

– pochodzenie etniczne i narodowe,

– religia, wyznanie, bezwyznaniowość, światopogląd,

– orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Na przełomie kwietnia i maja 2018 r. odbyły się konsultacje społeczne 179 rekomendacji do zmian w polityce miejskiej. Jednocześnie trwały konsultacje wewnętrzne w jednostkach i spółkach miejskich.

Rekomendacje w modelu w podziale na przesłanki przedstawiają się następująco: 89 rekomendacji dotyczy wszystkich przesłanek, 66 niepełnosprawności, 20 wieku, 16 płci, 11 pochodzenia etnicznego i narodowego, 11 orientacji seksualnej i 10 ze względu na religię, wyznanie i bezwyznaniowość.   

Natomiast w podziale na obszary rekomendacje podzielone są  m.in. w takich proporcjach:  47 integracja i aktywność obywatelska, 33 infrastruktura i mobilność oraz transport, 32 edukacja, 13 kultura i czas wolny.

– Ten model podkreśla, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i wszyscy zasługujemy na równość. Dziękuję wszystkim tym, którzy zachęcali, nas radnych, abyśmy pochylili nad poszczególnymi zapisami, bo to dowodzi, że w Gdańsku jest społeczeństwo obywatelskie. Poprawki, które zgłaszałam na komisji zostały uwzględnione i to sprawia, że ja za tym modelem zagłosuję – mówi radna Beta Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska

Model jest też realizacją i odpowiedzią na: wizję Gdańska zapisaną w Strategii Rozwoju Miasta – Gdańsk 2030 Plus, zasadę równych szans jako zasadę horyzontalną 9. Programów Operacyjnych i na Gdańską Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych do roku 2030. Najważniejszą motywacją jest zgłoszone przez mieszkanki i mieszkańców oraz organizacje i instytucje zapotrzebowanie na wypracowanie polityki równościowej, w szczególności dla grup nieobjętych innymi dokumentami strategicznymi miasta.

Po wdrożeniu Modelu polityka miasta dotycząca różnych dziedzin życia – edukacji, sportu, infrastruktury czy kultury – będzie bardziej przyjazna i wrażliwa na potrzeby każdego mieszkańca i mieszkanki. Również na te potrzeby, które na co dzień nie są zauważalne na pierwszy rzut oka.Model szczególnie odpowiada na potrzeby grup gdańszczan i gdańszczanek, którzy doświadczają gorszego i niesprawiedliwego traktowania w przestrzeni miasta. Oraz nie zawsze mogą w pełni skorzystać z wszystkiego, co Gdańsk im oferuje, lub potrzebują dodatkowego wsparcia, aby mieć równe szanse uczestnictwa, na przykład w kulturze czy edukacji.

– Kontaktują się z nami zwolennicy, jaki przeciwnicy modelu i wyrażają swoją opinię. Dziękuję im za obywatelską postawę. Model trafił również na prace komisji Zrównoważonego Rozwoju, w której pracuję, a to dowodzi, jak wielu obszarów ten model dotyczy i jak ważne jest zagłosowanie za jego wprowadzeniem – wyjaśniał Adam Nieroda, wiceprzewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska.

  Alicja Bittner Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18317 

Print Friendly, PDF & Email