Erasmus+ Day

Erasmus+ Day

W dniu 10 stycznia br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu odbył się Erasmus+ Day. Spotkanie zorganizowała grupa zagranicznych studentów z Turcji i Czech odbywająca studia w Instytucie Pedagogiczno-Językowym w ramach programu Erasmus+ na kierunku Filologia angielska i Pedagogika.

Pomysłodawcą spotkania była mgr Ludmiła Pashits, wykładowca języka angielskiego. Wśród uczestników spotkania znaleźli się wolontariusze – nauczyciele języka angielskiego z elbląskiej SP Nr 4 pochodzący z Indii, Turcji oraz Malezji.

Przedsięwzięcie miało na celu integrację studentów zagranicznych z polskimi poprzez przybliżenie obcej kultury oraz tradycji. Na przybyłych czekały interesujące niespodzianki kulinarne – degustacje przygotowanych przez samych studentów dań charakterystycznych dla ich krajów. Studentki tureckie przygotowały lekcje tańca tureckiego, pokazywały jak zawiązać chustę oraz wyrecytowały wiersz w języku tureckim. Miały miejsce prezentacje dot. tureckiej muzyki oraz obyczajów związanych z religią. Miłym akcentem była recytacja przez jedną z tureckich studentek wiersza w języku polskim „Kto Ty jesteś? Polak mały”.

Studentka z Czeskich Budziejowic oprócz prezentacji umiliła czas wykonaniem utworu na pianinie oraz śpiewaniem współczesnych utworów w języku angielskim. Akompaniował jej na ukulele kolega z tureckiej uczelni. Do wspólnego śpiewu i tańca włączyli się polscy studenci. Niełatwym wyzwaniem dla Polaków okazało się przeczytanie wiersza w języku czeskim.

W obecnym roku akademickim w ramach Programu ERASMUS+ z bogatej oferty kształcenia korzysta łącznie 21 zagranicznych studentów z: Firat University (Turcja), Recep Tayyip Erdogan University (Turcja), University of South Bohemia (Czechy), University of Castilla-La Mancha (Hiszpania), Universidad de Oviedo (Hiszpania), z Uczelni z Obwodu Kaliningradzkiego (Rosja).

Aleksandra Thiede