Czas na e-skierowanie

Czas na e-skierowanie
Photo by rawpixel on Unsplash

Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane tylko w postaci elektronicznej. To m.in. po e-recepcie kolejny krok zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia e-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji a także zmniejszy kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

E-skierowanie wystawiane będzie podobnie jak e-recepta. Pacjent posiadający Internetowe Konto Pacjenta (IKP) po wizycie otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem (przy zakładaniu konta na pacjent.gov.pl  wybiera się opcję, dostarczania e–recept i e-skierowań) na jako załącznik pdf. Jeśli takowego konta nie ma, wówczas otrzyma wydruk informacyjny ze wspomnianym kodem.

E-skierowania nie trzeba dostarczać osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych). Podczas wizyty osobistej w rejestracji można będzie też pokazać wydruk informacyjny, z którego placówka medyczna zeskanuje kod kreskowy.  Warto pamiętać, że eskierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować drugi raz w innej.

Co jeszcze zyskasz dzięki e-skierowaniu
  • nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu,
  • nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP,
  • możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań.
Print Friendly, PDF & Email