ZUS przypomina: Wnioski o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej można wysyłać do 1 czerwca

ZUS przypomina: Wnioski o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej można wysyłać do 1 czerwca
Fot. mat. prasowe

Już 436 tys. płatników z całego kraju przekazało do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Kwota zwrotów to jak dotąd 823 mln zł. Czas na złożenie takiego dokumentu przedsiębiorcy mają tylko do 1 czerwca.

Do 22 maja płatnicy musieli złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. U części przedsiębiorców powstała z tego tytułu nadpłata.

Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie udostępniony na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem.

Wniosek można znaleźć w widoku „Moje dane”, w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.

Przygotowany dokument RZS-R należy sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać – także przez PUE ZUS.

Termin upływa 1 czerwca.

Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Przed podpisaniem i wysłaniem należy potwierdzić rachunek, na który ma być przekazany zwrot. Jeżeli rachunek bankowy nie jest przypisany do konta w ZUS, to płatnik powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać.

Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty do 1 czerwca i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 r.

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia do 22 maja, to może jeszcze przekazać ten dokument nie później niż do końca maja. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu zwrotu nadpłaty to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek.

Regionalny Rzecznik Prasowy
województwa pomorskiego
Krzysztof Cieszyński
Print Friendly, PDF & Email