Wojewoda śląski: Rośnie liczba zachorowań na COVID-19, zaszczepione ponad 50 proc. populacji

Wojewoda śląski: Rośnie liczba zachorowań na COVID-19, zaszczepione ponad 50 proc. populacji
Fot. Pixabay

Liczba zakażeń koronawirusem w woj. śląskim od 6 tygodni rośnie, w szpitalach regionu jest duży zapas wolnych łóżek dla chorych – poinformował w środę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W pełni zaszczepionych jest 50,75 proc. mieszkańców regionu.

– Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca z uwagi na to, że od 6 tygodni obserwujemy trend wzrostowy na terenie Polski, na terenie województwa również. Ostatnie 2 tygodnie pokazują, że dynamika jest coraz wyższa – powiedział wojewoda podczas konferencji prasowej w Katowicach. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 września, w woj. śląskim potwierdzono 25 zakażeń koronawirusem. Zmarła jedna osoba, cierpiąca też na inne choroby.

– 25 przypadków może nie robi jeszcze wielkiego wrażenia, ale przyrost tydzień do tygodnia jest niepokojący. Widzimy też wyraźny wzrost zleceń na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – zaznaczył wojewoda Wieczorek.

Zapewnił, że szpitale w województwie pozostają w gotowości na przyjęcie zwiększonej liczby chorych na COVID-19. – W poniedziałek 34 osoby były hospitalizowane na poziomie drugim, w tym jedna osoba w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Mamy ponad 400 łóżek na drugim poziomie, prawie 400 na pierwszym oraz docelowo możliwość uruchomienia 140 w szpitalu tymczasowym. Na razie 38 jest tam zabezpieczone, by można było przyjmować pacjentów, ale bufor jest przeogromny. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w ślad za wzrostem liczby zachorowań, za 7 do 14 będą też wzrosty liczby hospitalizowanych – dodał Jarosław Wieczorek.

W sumie w szpitalach regionu na I, II i III poziomie zabezpieczenia jest 845 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego zajętych jest 35. Pięciu chorych korzysta obecnie z respiratorów, zaś liczba łóżek respiratorowych przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem to 55.

Wojewoda Jarosław Wieczorek po raz kolejny zaapelował do mieszkańców województwa, by szczepili się przeciw COVID-19 wskazując, że szczepienie daje szansę, by nie zachorować lub przejść chorobę lekko, unikając szpitala. – Dane są przeanalizowane przez wiele instytutów naukowych na świecie – w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Izraelu – i pokazują, że skuteczność szczepionek jest na bardzo wysokim poziomie, a do szpitala z COVID-19 trafiają z reguły osoby niezaszczepione – podkreślił.

Przypomniał też, że im mniej chorych na COVID-19 trafi do szpitali, tym więcej miejsc te placówki będą mogły zaoferować chorym na inne choroby.

Mieszkańcy woj. śląskiego przyjęli dotychczas 4 370 469 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 2 045 043 osób. To 50,75 proc. populacji. – To jest wynik, który w bardzo, bardzo umiarkowany sposób jest dla nas satysfakcjonujący. Według ekspertów przed kolejnymi falami pandemii może nas ochronić zaszczepienie 80 proc. populacji, stąd realizujemy kolejne kampanie, oprócz wakacyjnych, których było bardzo wiele – powiedział wojewoda.

– Przed nami wyjątkowo trudny czas, to jak się sytuacja rozwinie przez najbliższe tygodnie, zależy tylko od naszej odpowiedzialności – oprócz szczepień to oczywiście przestrzeganie zasad sanitarnych. To wszystko może nas też uchronić przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń – podsumował Jarosław Wieczorek. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email