MEiN: Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się rozwijała tak jak dzisiaj, wrócimy do ferii w różnych terminach

MEiN: Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się rozwijała tak jak dzisiaj, wrócimy do ferii w różnych terminach
Fot. Mateusz Misztal / archiwum redakcji

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, to przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw. To korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN w kontekście powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego podkreślił w Polskim Radiu 24, że sytuacja z czwartą falą zakażeń w państwach zachodnich pokazuje, że nie trzeba zamykać i przerywać kontaktów społecznych.

– Sytuacja, którą mamy podczas czwartej fali na Zachodzie, pokazuje, że liczba hospitalizacji ze względu na szczepienia i odporność, którą nabyliśmy po chorobie, nie powoduje konieczności zamykania i przerywania kontaktów społecznych – ocenił Czarnek.

Odnosząc się do planowanego terminu ferii zimowych dla uczniów, przekazał, że „jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw”. W opinii ministra edukacji i nauki, „to korzystne dla dzieci i rodziców, ale także dla branży turystycznej”.

Czarnek pytany o początek roku akademickiego, zaznaczył, że studenci wracają do wspólnoty akademickiej. – Uchyliłem rozporządzenie, które ograniczało naukę stacjonarną w uczelniach i wracamy do trybu stacjonarnego – powiedział.

Minister edukacji i nauki zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostanie opublikowana nowa lista punktowanych czasopism naukowych.

– Dajemy większą możliwość wykazania się w publikowaniu wyników badań naukowych, co ma znaczenia podczas ewaluacji – podkreślił Czarnek. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email