Wdówik: Traktujemy osoby z niepełnosprawnościami jako partnera i podmiot

Wdówik: Traktujemy osoby z niepełnosprawnościami jako partnera i podmiot
Fot. MRiPS

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zmienił podejście do osób z niepełnosprawnościami, traktujemy je jako partnera i podmiot, a nie jako obiekt wsparcia – deklarował Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podczas środowego briefingu prasowego.

Wiceminister Paweł Wdówik podkreślił, że „to, jak postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami, jest sprawą zasadniczą dla rozwiązań, które wprowadzamy, by zapewnić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym”.

Wiceminister przypomniał, że przyjęta została Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

– Jeśli chodzi o usuwanie barier, nie tylko architektonicznych, ale ograniczających możliwość uczestnictwa przez osoby z niepełnosprawnościami w życiu zawodowym i społecznym, jesteśmy jedynym państwem w Unii Europejskiej, które przyjęło i realizuje tak przełomowy program, jak Dostępność+ – przypomniał wiceminister.

Dodał, że dzięki środkom finansowym z Funduszu Solidarnościowego możliwe jest wdrażanie takich programów, jak asystencja osobista, opieka wytchnieniowa i budowa Centrów opiekuńczo-mieszkalnych.

Wskazał również, że wkrótce ruszą wypożyczalnie specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego wysokiej jakości.

Wiceminister Paweł Wdówik zaznaczył, że wszystkie te działania odbywają się po szerokich konsultacjach społecznych. Wyjaśnił, że „stały dialog toczy się w Krajowej Radzie Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych”.

– W porozumieniu z partnerami społecznymi powstaje Ustawa o wyrównywaniu szans, razem ze środowiskiem przygotowaliśmy programy pomagające osobom z niepełnosprawnościami na rynku pracy – wskazuje.

Oprac. red.
Źródło: MRiPS
Print Friendly, PDF & Email