W. Brytania: Brak umowy z UE nie zagrozi dostawom szczepionek

W. Brytania: Brak umowy z UE nie zagrozi dostawom szczepionek
Fot. Pixabay

Dostawa szczepionek przeciwko koronawirusowi do Wielkiej Brytanii nie jest zagrożona, nawet gdyby nie udało się zawrzeć porozumienia z Unią Europejską o relacjach handlowych – zapewniła w niedzielę szefowa brytyjskiej agencji ds. regulacji leków (MHRA).

– Robiliśmy próby, jesteśmy gotowi i w pełni przygotowani na każdy możliwy rezultat – powiedziała w stacji BBC June Raine, zapytana, czy ewentualny brak porozumienia z UE nie grozi zakłóceniami w dostawach szczepionki, która ma przybyć z Belgii.

W środę MHRA dopuściła do użycia w Wielkiej Brytanii szczepionkę przeciw COVID-19, która została stworzona przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które zaaprobowało tę szczepionkę, a w czwartek dotarła tam pierwsza partia szczepionek. Szczepienia mają się zacząć we wtorek.

Brytyjski rząd zamówił 40 milionów szczepionek Pfizera i BioNTech, ale zdecydowana większość z nich dostarczona zostanie w przyszłym roku, czyli już po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego po brexicie. Jeśli przed końcem roku nie zostanie zawarta umowa o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii i UE, od 1 stycznia 2021 r. handel między nimi będzie się odbywał na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli zaczną obowiązywać cła i inne bariery. Na dodatek bardzo prawdopodobne są – szczególnie w pierwszych dniach – potężne kolejki do punktów odprawy celnej i zakłócenia w dostawach niektórych towarów.

W niedzielę negocjatorzy obu stron – David Frost i Michel Barnier – wznowią rozmowy, tym razem w Brukseli, ale w sobotę po rozmowie telefonicznej brytyjskiego premiera Borisa Johnsona z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen napisano w komunikacie, że nadal istnieją znaczące różnice pomiędzy stanowiskami.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
Print Friendly, PDF & Email