Także w wakacje interwencyjne wsparcie ukraińskich dzieci i młodzieży

Także w wakacje interwencyjne wsparcie ukraińskich dzieci i młodzieży
Fot. OIK MOPR

MOPR przypomina, że w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku działa numer tel.: 797 136 216, pod którym można uzyskać informację m.in. o dostępnej ofercie wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Sygnały od rodziców, opiekunów, ale też dzieci i nastolatków przyjmowane są w językach: polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Telefon jest obsługiwany przez specjalistkę OIK, w dni powszednie, w godz. od 8.30 do 16.30. Jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży, rodziców, opiekunów z Ukrainy, którzy są w sytuacji nagłej, ekstremalnej, kryzysowej i pilnie potrzebują pomocy. Zgłoszenia przyjmowane są też od nauczycieli, pedagogów lub innych osób, które widzą potrzebę udzielenia wsparcia np. nastolatkowi.

Wakacje to nie tylko laba

Pomocowy telefon będzie działać także w czasie wakacji. To czas, kiedy najmłodsi wypoczywają, ale też bardzo potrzebują uwagi, troski rodziców i opiekunów. Kontakt z rówieśnikami, przyjaciółmi ze szkoły jest przecież ograniczony, co może powodować u dziecka poczucie osamotnienia, wyobcowania.

Osoba dzwoniąca otrzyma od razu wiadomość o możliwościach uzyskania wsparcia np. psychologicznego, socjalnego, pedagogicznego czy językowego. Psycholożka OIK, w razie potrzeby, udzieli specjalistycznej pomocy telefonicznie lub bezpośrednio. W razie konieczności wskaże konkretne rozwiązanie, skieruje do odpowiedniej pomocowej instytucji lub organizacji pozarządowej w Gdańsku. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Ważna jest też możliwość skorzystania z numeru telefonu w sytuacji, kiedy ukraińskie dzieci i młodzież doświadczają przemocy lub dyskryminacji. Te zdarzenia wymagają bowiem udzielenia natychmiastowego wsparcia.

Na zdjęciu: Od lewej, psycholożka Rymma Petrenko, konsultantka Alina Zaika i psycholożka Iryna Makukhina – fot. OIK MOPR.
Print Friendly, PDF & Email