Sputnik: Francuz

Sputnik: Francuz
Fot. materiały prasowe

„Francuz” w reżyserii Andrieja Smirnowa zainauguruje Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Projekcja w najbliższą środę 7 lipca o godzinie 18:00 w Kinie Światowid.

Przez trzy kolejne środy lipca entuzjaści kina rosyjskiego obejrzą wyjątkowe, nagradzane na międzynarodowych festiwalach produkcje. Projekcje w ramach FFR „Sputnik nad Polską” to szansa na poznanie współczesnych filmów, które nie trafiają do regularnej dystrybucji kinowej.

Podczas pierwszego seansu, 7 lipca o godz. 18:00 będzie można zobaczyć najnowszy obraz Andrieja Smirnowa pt. „Francuz”. To nostalgiczna podróż tego słynnego aktora i reżysera w czasy, które choć dawały obywatelom Związku Radzieckiego nadzieję na lepsze i spokojniejsze życie, z perspektywy kilku dekad wcale nie jawią się jako szczęśliwe. Autor zadedykował swoje dzieło Aleksandrowi Ginzburgowi (1936-2002) – dysydentowi, obrońcy praw człowieka, niezależnemu wydawcy, który z powodu swoich poglądów i działalności był represjonowany przez KGB. Tytułowym ,,Francuzem” jest Pierre Durand (w tej roli Anton Rival), syn uciekinierki z Kraju Rad, który dwanaście lat po zakończeniu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przyjeżdża do ojczyzny swojej matki – oficjalnie po to, aby badać dzieje rosyjskiego baletu; nieoficjalnie, aby odnaleźć (jeśli ten jeszcze w ogóle żyje) swojego prawdziwego ojca, byłego carskiego oficera, hrabiego Aleksieja Tatiszczewa, aresztowanego i zesłanego do Kazachstanu w ramach Wielkiej Czystki. Pierre wchodzi w środowisko moskiewskiej inteligencji i szybko poznaje na własnej skórze, na czym polega w praktyce, znaczony totalną inwigilacją obywateli podejrzewanych o nieprawomyślność, chruszczowowski „socjalizm z ludzką twarzą”. Pięknym gestem reżysera jest obsadzenie w jednej z epizodycznych ról Wiery Łaszkowej, niegdyś bliskiej współpracownicy Ginzburga – jego maszynistki, przepisującej zbierane przez dziennikarza obciążające władzę radziecką materiały.

Print Friendly, PDF & Email