Społeczeństwo: Znamy laureatów konkursu „Otwarte drzwi”

Społeczeństwo: Znamy laureatów konkursu „Otwarte drzwi”
Fot. Adminstrator

Organizowany przez PFRON konkurs „Otwarte drzwi” ma na celu wyłonienie najlepszych prac magisterskich i doktorskich,  badających niepełnosprawność w wymiarze zdrowotnym, zawodowym i społecznym. Kto zasłużył na wyróżnienie?

W kategorii prac magisterskich z zakresu rehabilitacji społecznej I miejsce przypadnie Joannie Grochowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za pracę „Kynoterapia jako forma wspomagania rozwoju i komunikacji dziecka”. Praca, która zasłużyła na II miejsce, dotyczy związku poczucia samotności z częstotliwością używania alkoholu u niepełnosprawnych intelektualnie uczniów szkół specjalnych. Jej autorką jest Maja Kurleto z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Nagrodę za III miejsce odbierze Paulina Bikowska (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) za pracę  „Reagowanie osób niepełnosprawnych na wsparcie społeczne”, a wyróżnienie – Monika Borczyńska z Uniwersytetu Łódzkiego, autorka pracy „Codzienność z dodatkowym chromosomem. Zespół Downa a funkcjonowanie rodziny. Szkic do antropologii medycyny”.

W kategorii prace magisterskie z zakresu rehabilitacji zawodowej oraz rozwiązań technologicznych służących osobom niepełnosprawnym najlepszy okazał się  „Projekt sportowego wózka inwalidzkiego” autorstwa Justyny Popławskiej z Politechniki Białostockiej. II miejsce przypadnie Annie Grajewskiej, która pisała o dostępności przestrzeni publicznych dla osób z niepełnosprawnościami na przykładzie miasteczka akademickiego Kortowo w Olsztynie. III miejsce zajmie Adam Babiarz z Politechniki Śląskiej za pracę Model wirtualny wózka inwalidzkiego dla osób po całkowitej amputacji kończyn dolnych”.

Trzeci obszar w kategorii prac magisterskich dotyczy rehabilitacji medycznej. Tutaj najwyższa nagroda zostanie przyznana Hannie Zadoń za pracę „Modelowanie i identyfikacja obciążeń układu szkieletowo–mięśniowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa”. Następne wyróżnienie trafi w ręce Klaudii Kaniewskiej za studium na temat jakości życia osób poruszających się przy pomocy protezy kończyny dolnej. III miejsce zajmie Natalia Ambroziak z Uniwersytetu  Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autorka pracy „Wczesne wspomaganie dziecka z uszkodzonym słuchem przed i po implantacji cochlearnej”.

Wśród doktorantów przyznana zostanie nagroda główna, którą otrzyma Wojciech Figiel z Uniwersytetu Warszawskiego  za „Tożsamość i status tłumaczy z dysfunkcją wzroku”, a także wyróżnienia dla Pawła Chruściela („Jakość życia a wsparcie społeczne osób starszych objętych opieką instytucjonalną”) oraz Urszuli Olejnik („Psychospołeczne zasoby osób słabo widzących a ich postawy zdystansowania versus tolerancyjności”).

Magistrzy i doktorzy, którzy w swoich pracach zawarli nowatorskie rozwiązania służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zostaną nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 18 grudnia w Warszawie.

Źródło: pfron.org.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17134 

Print Friendly, PDF & Email