Rzecznik MZ: Zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce

Rzecznik MZ: Zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce
Fot. Pixabay

Biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni udział wariantu omikron w nowych zakażeniach wynosi 52 proc., a w ostatnich siedmiu dniach 63 proc – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od wczoraj zaczęła się dominacja wariantu omikron w Polsce – dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 57 262 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 271 osób z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,7 mln zakażeń, zmarło ponad 104,9 tys. osób.

Rzecznik resortu zdrowia komentując piątkowe dane zaznaczył, że cały czas spodziewane jest przekroczenie pułapu 60 tys. zakażeń w najbliższych dniach. Jak wskazał, rośnie też udział wariantu omikron w liczbie wszystkich zakażeń.

– Dzisiaj udział omikrona w zsekwencjonowanych próbkach, tych próbek jest już 4 340 z wykrytym wariantem omikron, to jest 52 proc., biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni. Jeżeli byśmy patrzyli na to tylko przez pryzmat 7 ostatnich dni, to omikron jest na poziomie 63 proc. – przekazał Andrusiewicz. Dodał, że „od wczoraj zaczyna się dominacja wariantu omikron w Polsce”.

Rzecznik zwrócił także uwagę, że „przybiera nam fala osób zgłaszających się na testy”. Wskazał, że piątek jest kolejnym dniem, kiedy wykonano blisko 180 tys. testów, w tym 50 tys. antygenowych. Podkreślił, że jest też bardzo dużo zgłoszeń na testy z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. – W tej chwili średnio dziennie mamy 44 tys. zleceń na testy z POZ – dodał. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email