Puchar Polski w szachach po raz pierwszy w Elblągu

Puchar Polski w szachach po raz pierwszy w Elblągu
Fot. Urząd Miejski w Elblągu

9 i 10 kwietnia odbędą się zawody PGNiG Termika Puchar Polski w szachach. Po raz pierwszy zostanie rozegrany tak prestiżowy turniej szachowy w Elblągu.

9 i 10 kwietnia w Elblągu zostanie zainaugurowany tegoroczny cykl turniejów PGNiG Termika Puchar Polski (kolejne turnieje odbędą się w Puławach, Łodzi i Bydgoszczy). Przyjadą szachiści z całego kraju. Dwudniowa rywalizacja odbędzie się w Hali Sportowo – Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy al. Grunwaldzkiej 135.

Organizację turnieju wsparł Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Elbląski Samorząd.

– Bardzo się cieszę, że będziemy gościli w Elblągu tak prestiżowe zawody, jak PGNiG Termika Puchar Polski w szachach – mówi Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. – Szachy to dyscyplina, którą popularyzujemy wśród elbląskich uczniów poprzez realizację programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W roku szkolnym 2021/2022 dodatkowe zajęcia szachowe realizowane są w 13 elbląskich szkołach podstawowych i uczestniczy w nich ponad 400 uczniów. Myślę, że zawody PGNiG Termika Puchar Polski będą dla nich również okazją do tego, by zobaczyć w akcji czołowych polskich szachistów. Jako Samorząd wspieramy kluby, których celem jest upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży w Elblągu, w tym również szkolące w zakresie szachów. Pomagamy również w rozwoju najzdolniejszych zawodników, między innymi Igora Janika, Lidii Czarneckiej, poprzez stypendia sportowe. Z wielką radością odebrałem w ubiegłym roku informację o tym, że Igor został 57. polskim arcymistrzem, pierwszym pochodzącym z Elbląga, dołączając do elitarnego grona najlepszych szachistów na świecie – dodaje Prezydent Elbląga.

Organizatorzy zawodów: Polski Związek Szachowy oraz Warmińsko – Mazurski Związek Szachowy spodziewają się, że w elbląskim turnieju wystartuje ponad 300 zawodników, w tym arcymistrzowie, arcymistrzynie, mistrzowie międzynarodowi i mistrzowie FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa).  

Emocje związane z PGNiG Termika Puchar Polski rozpoczną się w sobotę, 9 kwietnia. Tego dnia o godz. 9.30 rozpocznie się Turniej Kwalifikacyjny (szachy szybkie), który potrwa do godz. 18. W niedzielę rozegrany zostanie Turniej Finałowy z udziałem 16 najlepszych zawodników: dwóch najlepszych kobiet, dwóch najlepszych juniorów do lat 18 oraz 12 najlepszych zawodników z pominięciem już wyłonionych (początek o godz. 10). Pozostali zawodnicy wystartują w Turnieju Szachów Błyskawicznych (od godz. 12). Zakończenie zawodów zaplanowano około godz. 17.

– Mam nadzieję, że uczestnicy zawodów PGNiG Termika Puchar Polski będą się czuli w naszym mieście doskonale, a spędzone tutaj chwile i przeżyte emocje zapadną im na długo w pamięci – dodaje Prezydent Witold Wróblewski. – Życzę wszystkim zawodnikom jak najlepszych wyników. Jestem przekonany, że zawody w Elblągu zostaną zorganizowane na bardzo wysokim poziomie – dodaje Prezydent Witold Wróblewski.

– Uważamy, że obiekt Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy al. Grunwaldzkiej 135 w Elblągu zapewni zawodnikom komfortowe warunki do rozegrania zawodów, jednocześnie nasza impreza jest w stanie przyczynić się do promocji Elbląga jako ważnego miejsca na szachowej mapie Polski – zauważa Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego.

Co ważne, szansę sprawdzenia swoich umiejętności gry w szachy będą mieli również uczniowie w wieku 7-10 lat z elbląskich szkół podstawowych. W piątek, 8 kwietnia, specjalnie z myślą o nich, w tym samym obiekcie odbędzie się II Elbląski Turniej Finałowy 2022 projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” (początek godz. 9.30). Organizację zawodów przez Uczniowski Klub Sportowy Skoczek również wsparł Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Elbląski Samorząd. W turnieju weźmie udział około 170 uczniów. Najlepsi zawodnicy otrzymają prawo reprezentowania Elbląga na ogólnopolskim VII Turnieju Finałowym „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbędzie się w czerwcu br. w Warszawie.

Celem projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” jest zwiększenie umiejętności matematycznych elbląskich uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości, jak: odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. W projekcie uczestniczy ponad 400 uczniów. Dodatkowe zajęcia w szkołach są finansowane przez Elbląski Samorząd.

Zachęcamy do kibicowania uczestnikom piątkowego turnieju z udziałem elbląskich uczniów oraz Pucharu Polski. Wstęp na trybuny hali jest bezpłatny.

Na zdjęciu: Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Igor Janik, pierwszy elblążanin, który zdobył tytuł arcymistrza szachowego.

Print Friendly, PDF & Email